Sztuczny mózg w ciągu dekady - stworzą szczura cyborga?

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2009 14:16

Zdaniem amerykańskich naukowców, w ciągu 10 lat powstanie w pełni funkcjonalny sztuczny ludzki mózg. Już powstały pierwsze ważne elementy mózgu szczura. Takie rewelacje ogłosił Henry Markram, dyrektor Blue Brain Project, podczas międzynarodowej konferencji TED w Oxfordzie.

Podkreślił, że sztuczny mózg pomoże w leczeniu chorób psychicznych - podaje TVN24.

- Około dwa miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu jakiś schorzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu - powiedział, po czym dodał. - Budowa sztucznego mózgu nie jest niemożliwa i możemy dokonać tego w ciągu 10 lat. Jeśli już nam się uda, wyślemy na tą konferencję hologram, aby za nas wystąpił - powiedział pół żartem.

Projekt Blue Brain rozpoczął się w 2005 roku i jego celem jest odtworzenie mózgu ssaków w laboratoruim. Zespół kierowany przez Markrama skupił się na głównym elemencie centralnego systemu nerwowego - korze nowej (neokorteks). Kora nowa jest najpóźniej wyróżnicowaną u kręgowców częścią kory mózgowej. U ssaków stanowi zasadniczą część kory, pokrywając u człowieka około 95 procent półkul. To właśnie ta część jest podłożem czynności psychicznych i dlatego tak fascynuje naukowców.

- Ssaki potrzebowały tego, ponieważ musiały poradzić sobie z otoczeniem, tworząc stosunki społeczne. Przejście od myszy do człowieka było wielkim sukcesem ewolucji. Coraz bardziej pofałdowana kora stworzyła ten przerażający organ - mówi o ludzkim mózgu Markram.

Ewolucja jednak się nie zatrzymała. Ludzki mózg nadal rozwija się w ogromnym tempie, podkreśla naukowiec.

W tej chwili projekt sztucznego mózgu opiera się na programie, symulującym pracę dziesiątek tysięcy różnych od siebie neuronów (ludzki mózg ma jednak około 100 milionów neuronów). Mimo zróżnicowania neuronów, różne mózgi wytwarzają podobne wzory fal mózgowych. Być może jest to kluczem do tego, dlaczego możemy się komunikować między sobą, a nie jesteśmy w stanie z innymi gatunkami, uważa profesor.

Aby móc w pełni symulować sztuczną sieć neuronową, naukowcy wykorzystali do jej symulacji superkomuter, czyli wyjątkowo wydajną maszynę, wyposażoną w tysiące procesorów. W tym przypadku jest to IBM Blue Gene, posiadający 10 tysięcy jednostek centralnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum