Sztuczna wątroba uratuje życie zwierząt laboratoryjnych?

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2009 10:02

Sztuczna wątroba stworzona w celu testowania leków nie tylko przyspieszy badania, ale także ograniczy wykorzystywania w nich zwierząt - informuje serwis "EurekAlert".

Wypuszczenie na rynek nowego leku oznacza 8-10 lat badań, koszty około miliarda dolarów oraz śmierć wielu szczurów, myszy i świnek morskich, na których testowane jest działanie specyfiku. Sztuczna wątroba opracowana przez prof. Heike Mertsching z instytutu biotechnologicznego w Stuttgarcie może uratować zwierzętom życie.

Komórki ludzkiej wątroby - hepatocyty - są hodowane w sposób możliwie zbliżony do warunków naturalnych. Od naczyń krwionośnych oddzielają je  ludzkie komórki nabłonkowe. Przez umieszczoną w bioreaktorze tkankę wątroby przepływa krew, wprawiana w ruch przez specjalną pompę z elastyczną, pulsującą rurką. W takich warunkach komórki wątroby rozkładają leki, wytwarzają białka i mogą przeżyć. Na razie do trzech tygodni, jednak jest szansa na wydłużenie tego czasu.

Prof. Mertsching podkreśla, że wykorzystywanie zwierząt w badaniach leków budzi zastrzeżenia nie tylko natury etycznej. Metabolizm ludzi i zwierząt jest odmienny, dlatego około 30 proc. działań ubocznych leków ujawnia się dopiero w fazie badań klinicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum