Sztuczna skóra ułatwi terapię genową?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 21:17

Amerykańscy naukowcy uważają, że łatki ze sztucznej skóry mogą zastąpić zastrzyki przy wprowadzaniu genów do organizmu.

Artykuł o pracy zespołu Jona Vogela z National Institutes of Health w Bethesda (stan Maryland) ukazał się na łamach New Scientist. Amerykańscy naukowcy wyhodowali w laboratorium fibroblasty i keratynocyty, główne komórki skóry.

Do genomów tych komórek wprowadzili gen kodujący przedsionkowy peptyd natriuretyczny (ANP), w normalnych warunkach uwalniany przez komórki znajdujące się w w sercu. ANP obniża ciśnienie tętnicze, rozszerzając naczynia krwionośne i zmniejszając objętość krążącej krwi.

Po zmieszaniu komórek z odpowiednim żelem wytworzyła się warstwowa struktura, podobna do ludzkiej skóry. Następnie „łatki” ze sztucznej skóry wszczepiono na grzbiecie myszy. W ciągu kilku tygodni przyjęły się i zaczęły wytwarzać ANP.

Naukowcy wszczepili myszom miniaturowe czujniki z przekaźnikami radiowymi, za pomocą których monitorowali ciśnienie ich krwi. Okazało się, że obniżyło się ono i pozostało niskie nawet przy diecie bogatej w sól.

Jon Vogell ma nadzieję, ze przeszczepy syntetycznej skóry pozwalające wytwarzać brakujące białka można będzie zastosować w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza w przypadkach, gdy inne sposoby leczenia byłyby zbyt trudne lub zbyt kosztowne. Atutem takiego rozwiązania są też łatwa dostępność skóry oraz możliwość usunięcia „łatki” czy regulowania jej aktywności odpowiednim kremem.

Wkrótce zostaną przeprowadzone testy na świniach, których skóra przypomina ludzką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum