×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia. Może pomóc przy brakach kadrowych

Autor: oprac. JKB • Źródło: oiot.pl, Rynek Zdrowia06 maja 2022 09:30Aktualizacja: 06 maja 2022 09:35

Ochrona zdrowia ze względu na pandemię COVID-19 ZOSTAŁA znacznie przeciążona, czego wynikiem jest problem z brakiem kadry. Z pomocą może nadejść sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia. Może pomóc przy brakach kadrowych
Sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom w wielu dziedzinach. Fot. Shutterstock
  • Pandemia koronawirusa oraz inflacja znacząco wpłynęły na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia
  • Problem braków kadrowych dotyka wielu państw, szczególnie w czasie największego kryzysu
  • Pomocna może okazać się w tym przypadku sztuczna inteligencja – jak wskazuje portal oiot.pl – AI może m.in. zautomatyzować działanie szpitali czy też prowadzenie dokumentacji

Problemy kadrowe na całym świecie

Jak zaznacza portal oiot.pl, na całym świecie odnotowuje się spadek liczby lekarzy, czego przyczyną było m.in. wypalenie zawodowe. Zgodnie z prezentowanymi informacjami, w USA za 5 lat będzie brakowało blisko 3 mln osób z przeszkoleniem medycznym.

Portal podkreśla, że sztuczna inteligencja może znacznie pomóc i zautomatyzować działanie szpitali. Coraz powszechniejsze stają się chatboty, które przejmują komunikację z pacjentami. Tym samym, pomagają przesortować pacjentów, a do specjalisty trafia potrzebujący.

Kolejnym sposobem na wykorzystanie sztucznej inteligencji jest prowadzenie przez AI dokumentacji, która pomaga w zapoznawaniu się pacjentów z regulacjami oraz procedurami refundacyjnymi.

- Oszczędzi to personelowi dużo czasu, który może poświęcić na przyjęcie innego pacjenta. Skraca jednocześnie kolejki do niezbędnego minimum – podaje oiot.pl.

Pierwsze wyniki pracy sztucznej inteligencji

Jednym z przytoczonych przez portal przykładu pozytywnego wyniku pracy sztucznej inteligencji odnotowano w amerykańskich oddziałach radiologicznych. Dzięki niej odciążono lekarzy i personel, a to z kolei pomogło poprawić przepustowość oddziałów ratunkowych o 20 proc.

Portal przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych sztuczna inteligencja ocenia także stan pacjenta, który trafia do lekarza z postawioną diagnozą. Co ciekawe, system dokładnie analizuje stan osoby potrzebującej pomocy i jest w stanie skierować go do specjalisty. W przypadku, gdy system nie jest pewien, zgłasza potrzebę konsultacji oraz wzywa konkretnego lekarza.

Wiele na to wskazuje, że AI jest przyszłością, która znacznie usprawni pracę lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum