Sztuczna inteligencja szkoli się na sztucznych pacjentach

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2018 11:00

”Oglądając” sztucznie stworzone zdjęcia rentgenowskie sztuczna inteligencja uczy się wychwytywać charakterystyczne cechy rzadkich patologii - informuje strona internetowa University of Toronto.

Sztuczna inteligencja szkoli się na sztucznych pacjentach
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sztuczna inteligencja (AI) potencjalnie może znacznie poprawić zarówno szybkość, jak i dokładność rozpoznań medycznych na podstawie zdjęć rentgenowskich. Najpierw jednak trzeba nauczyć jej algorytmów analizowania obrazów i zwracania uwagi na charakterystyczne objawy.

Dotychczas używano do tego celu zdjęć z radiologicznych baz danych. Jednak w przypadku rzadkich patologii liczba dostępnych obrazów jest w oczywisty sposób ograniczona przez niewielką liczbę pacjentów. A im więcej obrazów „zobaczy” sztuczna inteligencja, tym lepszym diagnostą ma się szansę stać.

Profesor Shahrokh Valaee i jego współpracownicy z University of Toronto (Kanada) podeszli do problemu w nowy sposób: wykorzystali sztuczną inteligencję do tworzenia generowanych komputerowo treningowych obrazów rentgenowskich - będących wariacjami na temat danej patologii, na przykład płynu w opłucnej, obrzęku płuc czy powiększenia serca.

- W pewnym sensie używamy uczenia maszynowego do uczenia maszynowego - powiedział prof. Valaee. Dzięki „syntetycznym” zdjęciom udało się poprawić trafność diagnoz stawianych przez AI o 20 proc. w przypadku pospolitych patologii, natomiast dla rzadkich patologii udało się osiągnąć poprawę o 40 proc. Dodatkową przewagą sztucznie wygenerowanych zdjęć jest to, że można je uzyskiwać i upowszechniać bez naruszania prawa pacjentów do prywatności.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum