Sztuczna inteligencja pomoże wykryć nowotwór dzięki szybkiej analizie genomu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 20:30

W Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka w Stowarzyszeniu Helmholtza opracowano algorytm, który pozwala na wykrycie i sklasyfikowanie różnego rodzaju guzów jelita grubego.

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć nowotwór dzięki szybkiej analizie genomu
Platformę maui można by wykorzystać nie tylko do analizy guzów jelita grubego. Fot. Archiwum

Program bardzo szybko analizuje wprowadzone dane zawarte w genomie pacjenta i wybierając kluczowe wzorce jest w stanie określić rodzaj nowotworu w jelicie grubym. Pozwala to na wczesną i dokładną diagnozę i precyzyjne zaplanowanie leczenia - podaje Gazeta Wyborcza.

Znalezienie odpowiedzi na pytanie o podtyp guza jest niezwykle istotne, ponieważ zazwyczaj każdy z nich wymaga innego rodzaju leczenia. Często różnice między poszczególnymi podtypami raka jelita grubego można wykryć dzięki analizie ekspresji genów. Rak jelita grubego jest chorobą złożoną i związaną nie tylko ze zmianami w jednym genie i analiza danych nie jest prosta - tłumaczą naukowcy z MDC Altuna Akalin oraz Jonathan Ronen, którzy zaprojektowali platformę do integracji danych omicznych - Multi-omics Autoencoder Integration - w skrócie nazywany maui.

Platforma maui oparta jest na tzw. głębokim uczeniu maszynowym (Deep Learning). Algorytm skonstruowany jest taki sposób, aby naśladować biologiczne sieci neuronowe. Informacja w tego typu sieci przechodzi przez kolejne warstwy, tworząc pełny obraz. W tym przypadku platforma maui potrafi przeanalizować, i to niezwykle szybko, wiele danych "omicznych" i zidentyfikować najbardziej odpowiednie wzorce lub cechy, w tym wypadku zestawy genów lub ścieżki do raka jelita grubego - tłumaczą twórcy algorytmu.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum