Szesnastoletnie niemowlę - cud czy wybryk natury?

Autor: ABC News, Dziennik/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 09:20

Brooke Greenberg z USA ma 76 cm wzrostu i waży 7,5 kg, wygląda i zachowuje się jak zdrowe półroczne niemowlę, chociaż ma... 16 lat.

Ciało 16-letniej Brooke, mieszkającej w pobliżu Baltimor, nie rozwija się tak samo jak jej rówieśniczek. Dziewczynka wciąż jeździ w wózku dla niemowląt i ma mleczne zęby. Rosną jej tylko włosy i paznokcie.

- Poszczególne części jej ciała rozwijają się osobno. W mózgu np. nie zaszły żadne większe zmiany - mówi dr Richard Walker z Wydziału Medycznegi Uniwersytetu Południowa Floryda w Tampa.

W ciągu pierwszych sześciu lat swojego życia Brooke przeszła kilka poważnych badań i zabiegów chirurgicznych, lekarze podawali jej hormony wzrostu, ale nic nie pomagało. Nikt również nie potrafił wyjaśnić, co jest powodem braku starzenia. - Nie udało nam się zdiagnozować żadnych chorób genetycznych czy nieprawidłowości w chromosomach, które pozwoliłyby wyjaśnić ten fenomen - mówi Walker.

W opinii Walkera, ten przypadek to szansa na uzyskanie odpowiedzenie na pytanie, dlaczego jesteśmy śmiertelni. - Jeśli uda się odnaleźć gen lub zbiór genów, które odpowiadają za starzenie, to być może w przyszłości będzie można manipulować tym procesem - twierdzi lekarz.

Brooke może okazać się kluczem do długowieczności.

Więcej czytaj na anglojęzycznej stronie: http://abcnews.go.com/2020/Health/story?id=7880954&page=1

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum