Sześć sekund wysiłku może dodać seniorowi zdrowia

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2014 13:43

Sześciosekundowe okresy intensywnej aktywności fizycznej mogą poprawić stan zdrowia starszych osób - informuje "Journal of the American Geriatrics Society".

Szkoccy naukowcy z Abertay University przeprowadzili badania na 12 emerytach. Jak się okazało, powtarzane systematycznie bardzo krótkie epizody aktywności fizycznej obniżały u nich ciśnienie krwi i poprawiały ogólną sprawność fizyczną.

Grupa starszych osób przychodziła do laboratorium dwa razy w tygodniu przez sześć tygodni. Przy każdej wizycie emeryci przez sześć sekund starali się jechać jak najszybciej na rowerku treningowym. Gdy tętno wróciło do normy, powtarzali wysiłek. Pod koniec eksperymentu czas wysiłku wzrósł do jednej minuty, ciśnienie tętnicze spadło o 9 proc., wzrosła zdolność mięśni do pobierania tlenu, a codzienne czynności w rodzaju wstawania z krzesła czy wyprowadzana psa stały się łatwiejsze.

Zdaniem autorów badań dzięki krótkotrwałym ćwiczeniom stosowanym nawet u 80- czy 90-latków dałoby się zmniejszyć astronomiczne wręcz koszty związane z opieką nad starszymi osobami. Wiele trapiących je chorób (na przykład cukrzyca czy problemy z sercem) ma bezpośredni związek z siedzącym trybem życia.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum