Szczepionka przeciwko rakowi prostaty badana będzie także w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 13:31

Szczepionka terapeutyczna przeciwko rakowi prostaty, która została opracowana przez zespół naukowców z Niemiec pod kierownictwem polskiej badaczki, przechodzi właśnie badania kliniczne na pacjentach. Odbywają się one w ośmiu krajach UE, w tym w Polsce.

Szczepionka przeciwko rakowi prostaty badana będzie także w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W Polsce chcemy włączyć do badań jak największą grupę pacjentów. Rekrutację planujemy zakończyć do końca roku 2013 roku - powiedziała PAP dr Mariola Fotin-Mleczek, kierownik naukowy CureVac, firmy, w której opracowano szczepionkę.

Zaznaczyła, że z powodu bardziej skomplikowanych procedur Polska była ostatnim krajem, który dołączył do badań. Obecnie są one prowadzone w Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Czechach. 

Jak wyjaśniła specjalistka, do badań z nową szczepionką zapraszani są mężczyźni z zaawansowanym rakiem prostaty, u których przestała działać standardowa hormonoterapia i doszło do progresji choroby, ale którzy nie kwalifikują się jeszcze do chemioterapii.

- Obecnie w Polsce dla tych chorych nie ma praktycznie żadnej opcji terapeutycznej. Jedyne co im się oferuje to czekanie i obserwację. Dopiero, gdy postęp choroby jest duży otrzymują chemioterapię, która wiąże się z rozległymi działaniami niepożądanymi - powiedziała dr Fotin-Mleczek. 

W rozmowie z PAP dr Iwona Skoneczna prowadząca polskie biuro Europejskiej Organizacji do Badania i Leczenia Nowotworów (EORTC) przy Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie przypomniała, że badania kliniczne są w mediach często przedstawiane w niekorzystnym świetle.

- Tymczasem należy je raczej postrzegać, jako szansę dla pacjentów - powiedziała. Zaznaczyła, że tacy pacjenci nierzadko przez wiele miesięcy, a czasem lat, nie muszą korzystać z zasobów NFZ, gdyż w trakcie uczestnictwa w badaniu klinicznym koszty leczenia i wykonywanych badań pokrywa producent  leku, co zapewnia także dodatkowe zyski finansowe dla szpitali. 

Dr Skoneczna przypomniała, że obecnie żaden z nowych czterech leków na zaawansowanego raka prostaty, które zostały zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków (EMA) po 2010 r. nie jest dostępny dla polskich pacjentów, ze względu na brak refundacji. Jedyną sposobnością na skorzystanie z nich jest udział w badaniach klinicznych. Dzięki temu kilkuset polskich chorych leki te mogło otrzymać lub ciągle je otrzymuje. 

Badaczka wyjaśniła PAP, że opracowana przez nią szczepionka jako pierwsza wykorzystuje mRNA, tj. przepisaną z DNA matrycę, która zawiera informację o białku mającym powstać w komórce. Badania prowadzone i opublikowane 13 lat temu przez dr Ingmara Hoerra, założyciela firmy wykazały, że mRNA wprowadzone do organizmu jest w stanie wywołać odpowiedź immunologiczną wobec białka, które jest w nim zapisane. 

Testowana szczepionka zawiera mRNA dla sześciu białek, tzw. antygenów, które są charakterystyczne dla komórek raka prostaty. To odróżnia ją od innych tego typu preparatów, które opierają się tylko na jednym antygenie, np. PSA lub PAP. Jest to o tyle ważne, że daje pacjentom większą szansę na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej przeciwko komórkom nowotworu. 

Zadaniem nowej szczepionki jest mobilizowanie układu odporności, by zaczął je rozpoznawać i zwalczać. Wykorzystanie do tego celu mRNA bardzo dobrze pobudza odpowiedź immunologiczną, niejako naśladując infekcję wirusową. To sprawia, że szczepionkę można podawać wiele razy, za każdym razem obserwując przyrost odpowiedzi immunologicznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum