Szczepionka na raka piersi coraz bliżej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 11:54

Szczepionka oparta na alfa-laktalbuminie może się okazać bezpiecznym i skutecznym sposobem ochrony przed rakiem piersi u kobiet po urodzeniu dziecka, przed okresem menopauzy - gdy ryzyko rozwoju choroby jest najwyższe.

Niestety, takiej szczepionki dla ludzi jeszcze nie ma. W tej chwili jest preparat blokujący rozwój nowotworu, który z powodzeniem przetestowano na zwierzętach. Teraz naukowcy chcą prób z udziałem ludzi, o czym informuje internetowe wydanie „Nature Medicine”.
– To badanie może mieć bardzo istotne znaczenie dla strategii walki z rakiem piersi w przyszłości. Ale to jeszcze bardzo wczesna faza testów, potrzebne będą wyniki badań klinicznych na dużą skalę - powiedział sieci BBC Caitlin Palframan z Breakthrough Breast Cancer.

– Jeżeli to będzie działało u ludzi tak, jak działa na myszach, to będzie wielka sprawa. Możemy wyeliminować raka piersi – mówił Vincent Tuohy z Cleveland Clinic.

Jest on przekonany, że pewnego dnia szczepionka na raka będzie zapobiegać tej chorobie u dorosłych kobiet. Tak jak inne szczepionki zapobiegają chorobom dzieci.

Szczepionka działa dzięki rozpoznawania białka obecnego w komórkach większości typów raka piersi (alfa-laktalbuminy). Przetestowano ją na myszach specjalnie zmodyfikowanych genetycznie w taki sposób, aby zapadały na nowotwory. Żadna z zaszczepionych myszy nie zachorowała. U wszystkich niezaszczepionych odkryto natomiast złośliwe guzy.

Więcej: Rzeczpospolita

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum