Szczepionka Pfizer/BioNTech nie musi być przechowywana w temperaturze -70 stopni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2021 07:06

Twórcy szczepionki firmy Pfizer/BioNTech poinformowali, że może ona być przechowywana w wyższych temperaturach niż wcześniej uważano.

Szczepionka Pfizer/BioNTech nie musi być przechowywana w temperaturze -70 stopni
Szczepionka Pfizer/BioNTech może być przechowywana w yższej temperaturze niż sądzono. Fot. archiwum/ICZMP

Szczepionka jest stabilna w temperaturze do -15 stopni Celsjusza. Temperatura ta może być utrzymywana przez standardowe zamrażarki i lodówki farmaceutyczne - informuje telewizja ARD.

- Przedstawione dane mogą uprościć postępowanie z naszą szczepionką i zapewnić centrom szczepień jeszcze większą elastyczność - wyjaśnił szef BioNTech Ugur Sahin.

- Będziemy nadal wykorzystywać naszą wiedzę do opracowywania potencjalnych nowych preparatów, które mogą uczynić naszą szczepionkę jeszcze łatwiejszą w transporcie i stosowaniu - zadeklarował.

Jak dotąd obowiązkowe jest przechowywanie tej szczepionki w temperaturze od -80 do -60 st. C.

Według nowego badania, szczepionka Pfizer/BioNTech jest wysoce skuteczna już po pierwszej dawce. Już dwa do czterech tygodni po pierwszym zastrzyku, skuteczność wynosi 85 proc., wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie The Lancet.

Badanie opiera się na danych uzyskanych od personelu medycznego największego szpitala w Izraelu, który w ostatnich tygodniach został zaszczepiony preparatem Pfizer/BioNTech. Przebadano ponad 9000 pracowników szpitala Sheba w pobliżu Tel Awiwu, z czego około 7000 otrzymało szczepionkę.

Według badań, było o 85 proc. mniej objawowych infekcji 15 do 28 dni po podaniu pierwszej dawki. Liczba wszystkich zakażeń, w tym bezobjawowych, zmniejszyła się o 75 proc.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze