PAP | 14-04-2021 15:20

Szczepionka Moderny z 90 proc. skutecznością, w pół roku po podaniu drugiej dawki

Szczepionka amerykańskiej firmy Moderna przeciwko Covid-19 zachowuje ponad 90 proc. skuteczność, po pół roku, od podania drugiej dawki.

Badania potwierdzają długo utrzymującą się skuteczność szczepionki przeciw Covid-19 firmy Moderna; FOTO: shutterstock

  • Szczepionka firmy Moderna chroniąca przed Covid-19 utrzymuje swoją skuteczność powyżej pół roku od podania drugiej dawki
  • Firma Moderna prowadzi badania nad wersją szczepionki, która ma chronić przed nowymi mutacjami koronawirusa
  • Preparat Moderny jest dostępny w ponad 40 krajach świata, w tym w USA, państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii

O efektywności szczepionki poinformowała firma. Badania wskazują na utrzymującą się 90. proc. ochronę przed Covid-19 i 95. proc. zabezpieczenie przed ciężką postacią choroby, po szczepieniu preparatem Moderny.

Wyniki badań zaprezentowano w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine", gdzie opublikowano aktualizację badań klinicznych opisujących skuteczność działania szczepionki u osób, którym średnio pół roku wcześniej podano drugą dawkę preparatu. Moderna przekazała, że te obserwacje potwierdzają skuteczność substancji i trwałość dawanej przez nią ochrony.

Powstaje szczepionka chroniąca przed nowymi mutacjami

Firma poinformowała też, że pracuje nad nowymi szczepionkami, które miałyby lepiej chronić przed po raz pierwszy zaobserwowanym w RPA wariantem koronawirusa B.1.351. Obecnie zakończyły się prowadzone na myszach pierwsze próby dwóch preparatów, z których jeden jest nową substancją opracowaną przeciwko B.1.351, a drugi łączy w sobie tę szczepionkę z już stosowanym preparatem, tworząc tzw. szczepionkę multiwalentną, działającą przeciwko różnym wariantom wirusa.

Podawana w dwóch dawkach oparta na technologii mRNA szczepionka Moderny jest zatwierdzona do użytku w ponad 40 krajach świata, w tym w USA, państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Do 12 kwietnia firma dostarczyła na całym świecie 132 mln dawek swojej szczepionki przeciwko Covid-19, z czego 117 mln do samych USA. Według założeń firmy kraj ten otrzyma kolejne 100 mln dawek do końca maja i taką samą liczbę do końca lipca. Moderna zaznaczyła, że stopniowo zwiększa współpracę przy produkcji szczepionek z firmami spoza USA.