Szczepionka Johnson&Johnson: lekarz o obiecującej skuteczności, są dane

Autor: JW • Źródło: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia22 kwietnia 2021 17:45

Na łamach czasopisma medycznego NEJM podano wyniki III fazy badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson przeciw COVID-19. Wnioski co do skuteczności są bardzo obiecujące.

Szczepionka Johnson&Johnson: lekarz o obiecującej skuteczności, są dane
W NEJM opublikowano wyniki III fazy badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson przeciw COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Są już wyniki III fazy badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson. W badaniach wzięło udział prawie 40 tys. osób
  • Szczepionka jest wysoce skuteczna w ochronie przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem COVID-19
  • Specyfika i częstość objawów ubocznych po podaniu szczepionki nie różnią się od innych tego typu preparatów

O publikacji w NEJM prezentującej wyniki III fazy badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson przeciw COVID-19 lekarz Bartosz Fiałek napisał w czwartek (22 kwietnia). Zaznaczył, że wnioski co do skuteczności są bardzo obiecujące.

Wyniki badań Fiałek udostępnił na swojej stronie na Facebooku. Jak podał, przebadano 39 321 osób - 19 630 z nich dostały szczepionkę, a 19 691 otrzymały placebo.

Jedna dawka, ale skuteczna

Jak czytamy we wpisie, ochrona przed umiarkowanym do ciężkiego/krytycznego przebiegu COVID-19 po minimum 14 dniach od podania szczepionki wynosi 66,9 proc., a po minimum 28 dniach: 66,1 proc. z kolei ochrona przed ciężkim/krytycznym przebiegiem COVID-19 po 14 dniach od zaszczepienia wynosi 76,7 proc., a po 28 dniach - 85,4 proc.

Preparat Johnson&Johnson jest nieco mniej skuteczny w przypadku COVID-19 wywołanym tzw. południowoafrykańskim wariantem SARS-CoV-2.

Ochrona przed umiarkowanym do ciężkiego/krytycznego przebiegu COVID-19 po minimum 14 dniach od podania szczepionki wynosi 52 proc., a po 28 dniach - 64 proc. W przypadku ciężkiego/krytycznego przebiegu COVID-19 ochrona po minimum 14 dniach od zaszczepienia to 73,1 proc., a po minimum 28 dniach - 81,7 proc.

W grupie szczepionych zanotowano 3 zgony (niezwiązane z COVID-19), zaś w grupie placebo - 16 zgonów (5 związanych z COVID-19).

Jak czytamy, reaktogenność (występowanie objawów ubocznych po podaniu szczepionki) nie różniła się od innych szczepionek przeciw COVID-19. Objawy poszczepienne miały nasilenie łagodne do umiarkowanego i były przemijające.

Johnson&Johnson: Unia szczepi, Polska też

Szczepienia czwartym preparatem dopuszczonym na europejski rynek będą na razie kontynuowane w większości państw Unii.

Decyzja o jego stosowaniu leży w gestii poszczególnych krajów. Holandia ogłosiła w środę, że wznawia podawanie szczepionki. Francja ograniczą jej stosowanie dla osób 55+, a Włosi - 60+. Szczepionka będzie wkrótce stosowana w Niemczech. Już na początku maja ma trafić do gabinetów lekarskich – poinformował dziennik ''Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na informacje z ministerstwa zdrowia w Berlinie.

Zmian nie należy się także spodziewać w Polsce. Jak nieoficjalnie przyznają eksperci z Rady Medycznej, na razie nie ma pomysłów, by rezygnować ze szczepienia szczepionką J&J.

J&J: co wiemy o tej szczepionce

Za opracowanie szczepionki odpowiadają zlokalizowana w Belgii Janssen Pharmaceutica we współpracy z amerykańskim Beth Israel Deaconess Medical Center. Jest to preparat jednodawkowy, wektorowy.

Informacja o produkcji odpowiadającego za wytworzenie odporności białka S koronawirusa SARS-2 jest zakodowana i przenoszona za pomocą adenowirusa 26. Ad26 został dopuszczony do obrotu już w ubiegłym roku, a w swoich szczepionkach korzysta z niego właśnie firma Johnson & Johnson (szczepionka przeciw Eboli).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum