Szczepionka Janssen&Janssen generuje silną aktywność przeciwko wariantowi Delta. Ta utrzymuje się minimum osiem miesięcy

Autor: MS • Źródło: Rynek Zdrowia02 lipca 2021 18:05

Jednodawkowa szczepionka J&J przeciw COVID-19 wygenerowała silną, trwałą aktywność przeciwko wariantowi Delta oraz innym, bardzo rozpowszechnionym wariantom wirusa SARS-CoV-2.

Szczepionka Janssen&Janssen generuje silną aktywność przeciwko wariantowi Delta. Ta utrzymuje się minimum osiem miesięcy
Szczepionka J&J wykazuje wysoką skuteczność przeciwko wariantowi Delta koronawirusa; Fot. Shutterstock
  • Najnowsze dane dotyczące jednodawkowej szczepionki J&J przeciw COVID-19 wskazują na silną, trwałą aktywność przeciwko wariantowi Delta oraz innym wariantom wirusa SARS-CoV-2
  • Trwałość odpowiedzi immunologicznej wynosi co najmniej osiem miesięcy, czyli tyle, na ile wskazywały dotychczasowe badania
  • Szczepionka wywołuje również trwałą i szczególnie silną, komórkową odpowiedź immunologiczną
  • Badanie ENSEMBLE wykazało, że pojedyncza dawka szczepionki była w 85% skuteczna w zwalczaniu ciężkiej postaci choroby i chroniła przed hospitalizacją i zgonem

 

Firma Johnson & Johnson poinformowała, że zgodnie z najnowszymi  danymi dotyczącymi jednodawkowej szczepionki Janssen&Janssen przeciw COVID-19, szczepionka ta wygenerowała silną, trwałą aktywność przeciwko szybko rozprzestrzeniającemu się wariantowi Delta oraz innym, bardzo rozpowszechnionym wariantom wirusa SARS-CoV-2.

 

Ponadto, dane wykazały, że trwałość odpowiedzi immunologicznej wynosi co najmniej osiem miesięcy, czyli tyle, na ile wskazywały dotychczasowe oceny. Dwa streszczenia badań zostały dziś złożone w bioRxiv.

 „Ogłoszone dziś nowe badania potwierdzają skuteczność szczepionki w ochronie zdrowia ludzi na całym świecie” - powiedział dr Paul Stoffels, M.D., wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego i dyrektor naukowy Johnson & Johnson.

Podkreślił: Wierzymy, że nasza szczepionka zapewnia trwałą ochronę przed COVID-19 i wykazuje aktywność neutralizującą wobec wariantu Delta. Informacje te uzupełniają dane kliniczne potwierdzające zdolność naszej jednodawkowej szczepionki do ochrony przed wieloma wariantami wirusa.

Z badań wynika, że szczepionka w 85% zapobiega ciężkiej postaci choroby 

Z kolei dr hab. Mathai Mammen, szef globalnego działu badawczo-rozwojowego Janssen wyjaśnił, że aktualne dane z dotychczasowych ośmiu miesięcy badań pokazują, że jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 generuje silną, neutralizującą odpowiedź przeciwciał. Odpowiedź ta nie słabnie - wręcz przeciwnie - jak wskazuje Mammen, obserwuje się poprawę z upływem czasu.

- "Dodatkowo, obserwujemy trwałą i szczególnie silną, komórkową odpowiedź immunologiczną” - powiedział.

Informacje złożone w piątek (2 lipca) przez Spółkę w bioRxiv zawierają nową analizę próbek krwi uzyskanych od podzbioru uczestników (n=8) badania fazy 3 ENSEMBLE.

Dane te wykazały, że jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 wywoływała aktywność neutralizującą przeciwciał przeciwko wariantowi Delta na jeszcze wyższym poziomie niż ten, który został ostatnio zaobserwowany dla wariantu Beta w badaniu ENSEMBLE, gdzie wykazano wysoką skuteczność w zwalczaniu ciężkiej/krytycznej choroby.

W badaniu ENSEMBLE pojedyncza dawka szczepionki Janssen przeciw COVID-19 była w 85% skuteczna w zwalczaniu ciężkiej postaci choroby i chroniła przed hospitalizacją i zgonem. Szczepionka była konsekwentnie skuteczna we wszystkich badanych regionach na całym świecie, w tym w Afryce Południowej i Brazylii, gdzie w okresie badania często występowały szybko rozprzestrzeniające się warianty Beta i Zeta.

Odpowiedzi immunologiczne utrzymywały się przez co najmniej osiem miesięcy.

Szczepionka J&J wytwarza silną odpowiedź przeciwko wariantowi Delta, i innym

Dane przedstawione przez dr Dana Baroucha z Beth Israel Deaconess Medical Center w bioRxiv, pochodzące z cząstkowego badania fazy 1/2a nad szczepionką przeciw COVID-19 (n=20), wykazały, że humoralne i komórkowe odpowiedzi immunologiczne wygenerowane przez jednodawkową szczepionkę Janssen przeciw COVID-19 utrzymywały się przez co najmniej osiem miesięcy, co stanowi ostatni zarejestrowany punkt czasowy.

Pojedyncza dawka szczepionki Janssen przeciw COVID-19 wytworzyła przeciwciała neutralizujące przeciwko wielu wariantom SARS-CoV-2, których stężenie wzrastało z czasem (średnie miano neutralizujące po 8 miesiącach przewyższało średnie miano po okresie 29 dni), w tym przeciwko
coraz częściej występującemu i bardziej zakaźnemu wariantowi Delta  częściowo odpornemu na neutralizację wariantowi Beta,  wariantom Gamma i innym, w tym wariantom Alpha, Epsilon, Kappa i D614G, jak również pierwotnemu szczepowi SARS-CoV-2.

Jednodawkowa szczepionka Janssen przeciw COVID-19 jest obecnie dostępna w wielu regionach i krajach na zasadzie non-profit w okresie pandemii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze