Szczepienia na COVID-19: dwie dawki różnych szczepionek lepsze dla odporności? Są wyniki badań

Autor: Ryszard Rotaub • Źródło: dw.com/Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 18:27

U osób, które otrzymały szczepionki firmy AstraZeneca i BioNTech, występuje większa odpowiedź immunologiczna niż u tych, które otrzymały tę samą szczepionkę dwukrotnie.

WHO jak dotąd odradza szczepienia łączone/ FOT. Shutterstock
  • Osoby, które zostały zaszczepione szczepionką firmy AstraZeneca, a następnie BioNTech/Pfizer, wytworzyły silniejszą odpowiedź immunologiczną niż osoby, które otrzymały dwie dawki tej samej szczepionki
  • Chociaż dane z badań nie są jeszcze końcowe, uczeni są zaskoczeni tym, jak wyraźne wyniki uzyskali i nie wykluczają stosowania miksu szczepień
  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jak dotąd odradza szczepienia łączone, np. w Polsce zaleca się dwukrotne podawanie tej samej szczepionki

Naukowcy z Uniwersytetu Kraju Saary stwierdzili, że osoby, które zostały zaszczepione najpierw szczepionką firmy AstraZeneca, a następnie BioNTech/Pfizer, wytworzyły silniejszą odpowiedź immunologiczną niż osoby, które otrzymały dwie dawki tej samej szczepionki. Czy zatem nadszedł czas na wprowadzenie tzw. miksu szczepień jako globalnej alternatywy? Jeszcze nie do końca.

Wnioski Uniwersytetu Kraju Saary są wynikami wstępnymi, bo nie wszystkie dane zostały na razie ocenione, podkreślono w komunikacie prasowym uczelni. Zanim naukowcy opublikują wyniki swoich badań w czasopiśmie naukowym, zbadają chociażby, jaką rolę odgrywają płeć i wiek pacjentów oraz czy efekty uboczne różnią się w zależności od wariantu szczepienia. Chociaż dane nie są jeszcze końcowe, badacze byli zaskoczeni tym, jak wyraźne wyniki uzyskali. – Jest to również powód, dla którego chcemy podzielić się nimi z opinią publiczną już teraz, a nie czekać na proces recenzji naukowej – powiedziała Martina Sester, profesor transplantologii i immunologii zakażeń na Uniwersytecie Kraju Saary.

Dziesięć razy więcej przeciwciał

W badaniu przeprowadzonym w Szpitalu Uniwersyteckim Kraju Saary w Homburgu wzięło udział 250 osób. Niektóre z nich otrzymały dwie dawki szczepionki firmy AstraZeneca, inne dwie dawki preparatu BioNTech. Trzecia grupa uczestników otrzymała najpierw jedną dawkę szczepionki AstraZeneca, a następnie drugą – BioNTech.

Naukowcy porównali odpowiedzi immunologiczne uczestników dwa tygodnie po drugim szczepieniu.

Nie tylko sprawdziliśmy, ile przeciwciał przeciwko koronawirusowi wytworzyły osoby zaszczepione, ale także określiliśmy siłę działania tzw. przeciwciał neutralizujących – wyjaśnia Sester. – To pokazuje, jak dobrze przeciwciała powstrzymują wirusa przed wnikaniem do komórek – tłumaczyła.

Analiza przeciwciał wykazała, że zarówno podwójna dawka szczepionki BioNTech, jak i kombinacja z AstraZeneką były znacznie bardziej skuteczne niż podwójna dawka szczepionki firmy AstraZeneca. Uczestnicy, którzy otrzymali jedną z dwóch pierwszych opcji szczepionek, wytworzyli około dziesięć razy więcej przeciwciał niż ci, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki firmy AstraZeneca.

Czy stosowania miksu szczepień jest możliwe?

Na razie przyjmuje się, że pierwsza i druga dawka szczepienia wykonywana jest tą samą szczepionką. Jako że w przypadku szczepionki BioNTech nie było żadnych niejasności w procesie zatwierdzenia szczepionki dla różnych grup wiekowych, przypadki, w których pierwsza dawka szczepionki wykonana została preparatem BioNTech, a druga AstraZeneką, są absolutnym wyjątkiem.

Podobne wnioski płyną z badania CombivacS przeprowadzonego w Instytucie Zdrowia Carlosa III w Madrycie. W hiszpańskim badaniu uczestniczyło 663 osób. Czasopismo „Nature" podało wstępne dane. Podobnie jak w przypadku badania przeprowadzonego w Niemczech, ostateczne wyniki nie są jeszcze dostępne – opublikowany raport jest rodzajem tymczasowego raportu o stanie badań, a nie pełną naukową publikacją, która została zweryfikowana przez innych ekspertów.

Mimo że badania są obiecujące, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jak dotąd odradza takie szczepienia łączone. W Polsce zaleca się dwukrotne podawanie tej samej szczepionki. AOTMiT wskazuje ponadto, że mieszanie dawek różnych szczepionek zwiększa ryzyko reakcji niepożądanych.

W Niemczech natomiast szczepienia łączone są tak samo uznawane jak szczepienia tylko jedną szczepionką. Ministerstwo Zdrowia postępuje w tej kwestii zgodnie z wytycznymi Instytutu Paula Ehrlicha.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum