Szczecin: polski wynalazek zmieni standardy leczenia przepuklin?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2018 11:20

Zamiast syntetycznej siatki do leczenia przepuklin prof. Mirosława El Fray z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie proponuje użycie elastycznej łatki, która może zrewolucjonizować zabiegi rekonstrukcji tkanek miękkich.

Nowa technologia skraca m.in. czas przeprowadzania zabiegu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W leczeniu przepukliny pachwinowej "złotym" standardem jest tzw. metoda Lichtensteina, która polega na wypreparowaniu worka przepuklinowego, odprowadzeniu go do jamy brzusznej oraz wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego materiałem syntetycznym. Wykorzystuje się do tego siatkę polipropylenową, która pozostaje w organizmie na wiele lat - informuje PAP Nauka w Polsce.

Nowa metoda zaproponowana przez prof. Mirosławę El Fray polega na wykorzystaniu wstrzykiwalnego materiału, który pod wpływem światła UV przybiera formę elastycznej łatki, a z czasem przerasta tkanką miękką, by ostatecznie ulec biodegradacji w organizmie.

Specjalistka uważa, że technologia ta - o nazwie PhotoBioCur - może okazać się przełomowa w leczeniu przepuklin.

Prof. El Fray tłumaczy, że półpłynna forma biomateriału niesie szereg korzyści związanych ze skutecznością zabiegu: skraca czas jego przeprowadzania, jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa dla pacjenta oraz pozytywnie wpływa na przebieg i czas trwania rekonwalescencji.

W spółkę Poltiss rozwijającą technologię PhotoBioCure zainwestował fundusz inwestycyjny YouNick Mint udzielając wsparcia w wysokości 2 mln zł. Inwestycja dokonana została przy wsparciu funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu BRIdge Alfa.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum