Szansa dla matek z rzadkimi wadami genetycznymi?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 10:21

Genetycy stworzyli zarodki z materiałem genetycznym mężczyzny i dwóch kobiet. Jest nadzieja, że matki z wadami genetycznymi będą rodzić zdrowe potomstwo.

Jak podaje Rzeczposolita, naukowcy z Uniwersytetu Newcastle przekonują, że szokujący eksperyment ma w przyszłości pozwolić matkom z rzadkimi wadami genetycznymi mieć zdrowe potomstwo.

Zespół kierowany przez prof. Douga Turnbulla wykorzystał komórki jajowe zapłodnione podczas procedury in vitro. Komórki te zawierają materiał genetyczny ojca i matki, a także specjalną część DNA w mitochondriach. Materiał ten dziedziczony jest po matce, a jeśli zawiera mutacje, może to prowadzić do poważnych schorzeń u dzieci np. ślepoty, głuchoty, zaniku mięśni, uszkodzeń wątroby czy niewydolności serca.

Na choroby mitochondrialne (znanych jest ok. 50) zapada średnio 1 na 15 tys. osób. Są nieuleczalne, często prowadzą do poważnej niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle chcąc zablokować dziedziczenie tych mutacji, wycięli część zawierającą materiał genetyczny od obojga rodziców, odrzucając mitochondria i uszkodzone DNA w nich zawarte.

Z drugiej komórki jajowej, pobranej tym razem od zdrowej kobiety, usunęli jądro, umieszczając w tym miejscu materiał genetyczny rodziców. W ten sposób uzyskali zapłodnioną komórkę jajową z genami trojga ludzi – biologicznego ojca i matki oraz kobiety – dawczyni komórki jajowej.

Prof. Turnbull porównał czynność, którą wykonali genetycy do wymiany baterii w laptopie: informacje na twardym zysku nie zostały zmienione, ale źródło zasilania działa już poprawnie. Naukowiec uważa, że pierwsze dzieci wolne od chorób mitochondrialnych urodzą się za trzy lata.

Więcej na www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum