Synowie palących matek są mniej wydolni fizycznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2016 14:19

Synowie matek, które paliły w czasie ciąży gorzej niż synowie niepalących radzą sobie z ćwiczeniami aerobowymi (wymagającymi dopływu krwi do mięśni) - informuje "International Journal of Obstetrics and Gynaecology".

Synowie palących matek są mniej wydolni fizycznie
Fot. archiwum

Kierowane przez dr Marię Hagnäs z uniwersytetu w Oulu (Finlandia) niewielkie badanie po raz pierwszy zajęło się odległymi skutkami palenia papierosów przez matkę dla jej męskiego potomstwa. Matki 59 spośród 508 młodych mężczyzn (średnia wieku 19 lat) paliły w czasie ciąży więcej niż jednego papierosa dziennie.

Wydolność fizyczną mierzono przeprowadzając sprawdzian biegowy na początku służby wojskowej. Okazało się, że palenie w czasie ciąży było związane z niższą wydolnością aerobową synów palących matek. Niezależnie od tego na wydolność miały wpływ masa ciała i aktywność fizyczna oraz to, czy młody mężczyzna palił, czy nie.

Także wysokie wartości BMI (indeksu masy ciała) matki przed ciążą oraz znaczne przybieranie na wadze podczas ciąży miały związek z niższą wydolnością jej potomstwa.

Jak komentują specjaliści, rzucenie lub przynajmniej ograniczenie palenia to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie może zrobić dla zdrowia i rozwoju swojego dziecka ciężarna kobieta.

Palenie zwiększa ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej, zaburzeń rozwoju, wcześniactwa oraz martwego urodzenia, a także zaburzeń neurologicznych, psychologicznych oraz zaburzeń zachowania. Dzieci palących matek częściej chorują na astmę, choroby zakaźne układu oddechowego i uszu, jak również umierają z powodu nagłej śmierci noworodków. Choć zwykle rodzą się mniejsze od innych, częściej stają się otyłe i pojawia się u nich oporność na insulinę, która poprzedza cukrzycę. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum