"Świńskie" opatrunki przyspieszają gojenie się rany

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2012 13:15

Polscy lekarze stosują pierwsze opatrunki ze skóry pochodzącej ze świń modyfikowanych genetycznie. To innowacyjna metoda, która niesie nadzieję dla pacjentów z ciężkimi oparzeniami. Skraca czas gojenia rany oparzeniowej, zabezpiecza przed zakażeniem i sepsą ogólnoustrojową.

Opatrunki na bazie skór pochodzących ze świń z ludzkimi genami to jedne z pierwszych przykładów wykorzystania w medycynie żywych tkanek zwierząt modyfikowanych genetycznie. Pierwszy zabieg z użyciem opatrunku z transgenicznej skóry odbył się w sierpniu ubiegłego roku w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich - podaje Dziennik Polski.

Jak potwierdza na łamach gazety dr Kazimierz Cieślik, kierownik zespołu specjalistów pracujących w Siemianowicach oraz ordynator Oddziału Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, do tej pory opatrunki zostały zastosowane u kilku pacjentów z pozytywnym skutkiem. 

Opatrunek ze skóry świńskiej zawiera również hodowane w laboratorium biotechnologicznym ludzkie komórki, które budują skórę. W trakcie gojenia się rany opatrunek ulega złuszczeniu w podobny sposób, jak złuszcza się skóra po intensywnym opalaniu.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum