Świętokrzyskie: zbadają jakość powietrza w uzdrowiskach

Autor: Radio Kielce/Rynek Zdrowia • • 15 września 2018 12:57

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu przeprowadzi jesienią pilotażowe badania jakości powietrza wybranych trzech obszarów świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych: Buska-Zdroju i Solca-Zdroju.

Świętokrzyskie: zbadają jakość powietrza w uzdrowiskach
Badania zaplanowano na okres sezonu grzewczego Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)


Jak informuje Michał Piast, dyrektor centrum, badania będą prowadzone przy pomocy specjalistycznej aparatury pomiarowej, która zbada zapylenie powietrza i obecność substancji toksycznych w tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczenia wydobywające się np. z autobusów komunikacji miejskiej i kominów nie przekraczające wysokości 40 metrów - informuje Radio Kielce.

Badania będzie przeprowadzał dron wyposażony w kilkukilogramowe mobilne laboratorium z zestawem czujników. Potrwają one do zimy. Czas wybrany jest celowo ze względu na sezon grzewczy i związaną z tym większą odczuwalność zapylenia powietrza. Badania jakości powietrza w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju powtórzone zostaną w analogicznym okresie w przyszłym roku.

Sprawdzanie jakości powietrza jest elementem projektu, który województwo świętokrzyskie realizuje wspólnie z partnerami z Norwegii, Finlandii, Łotwy i Estonii. Celem programu jest m. in. rozwój biogospodarki na obszarach wiejskich w krajach nadbałtyckich.

Więcej: radio.kielce.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum