Świętokrzyskie: Norwegowie nadal będą finansować program badań profilaktycznych

Autor: Gaztea.pl/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2011 20:01

Finansowany z funduszy norweskich program badania zdrowia populacji województwa świętokrzyskiego, tzw. PONS (skrót ang. Polish-Norwegian Study), realizowany w Kielcach od jesieni ubiegłego roku, będzie kontynuowany.

Świętokrzyskie: Norwegowie nadal będą finansować program badań profilaktycznych

W piątek (18 marca) podczas międzynarodowej konferencji naukowej "Promocja zdrowia inwestycją w społeczeństwo XXI wieku" ujawniono pierwsze wstępne dane z programu PONS opracowane na podstawie około 1 tys. badań mieszkańców Kielc i okolic w wieku 45-64 lat - informuje portal gazeta.pl

Badania potwierdziły obawy naukowców, że nie prowadzimy zdrowego trybu życia i niewłaściwie się leczymy. Przeciętny wskaźnik masy ciała BMI wśród pierwszego tysiąca przebadanych wyniósł 27,7 dla mężczyzn i 26 dla kobiet. Prawidłowy wynosi 20-25 w zależności od płci i wieku.  Aż u 40 proc. badanych wykryto podejrzenie cukrzycy.

Początkowo zakładano, że programem PONS objętych zostanie 15 tys. osób, ale już wiadomo, że skala badań będzie dużo szersza. W piątek marszałek Adam Jarubas i ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard podpisali list intencyjny w sprawie dofinansowania drugiej fazy, która do 2016 roku ma objąć 100 tys. mieszkańców województwa, czyli wszystkich w wieku 45-64 lat.

Więcej: www.gazeta.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum