Światowy ranking badaczy w medycynie. Dziewiętnastu polskich naukowców
Pojawiła się pierwsza edycja rankingu najlepszych naukowców na świecie platformy research.com, zajmujących się medycyną i publikujących na jej temat. Dziewiętnaście polskich nazwisk.

- Pojawiła się najnowsza edycja rankingu najlepszych naukowców zajmujących się medycyną
- Została opublikowana przez Research.com, jedną ze stron internetowych poświęconych badaniom naukowym, oferującą dane o dorobku naukowym od 2014 roku.
- Ranking opiera się na wartości indeksu h, publikacji i cytowań zebranych na dzień 6 grudnia 2021 r. Polscy uczeni wysoko
Zbadano 166 880 profili. Na listę trafia autor z wysokim indeksem h
Research.com to medium internetowe, akademicka platforma dla publikujących badaczy, która umożliwia przeglądanie szczegółowych profili ponad 27 000 czołowych naukowców, a także ponad 1200 konferencji i ponad 950 czasopism naukowych, pogrupowanych według dyscyplin i obszarów badawczych oraz zweryfikowanych przy użyciu szerokiej gamy metryk.
Opublikowany właśnie najnowszy ranking Researc.com to lista czołowych naukowców z dziedziny medycyny, oparta na badaniu 166 880 naukowców w Google Scholar i Microsoft Academic Graph. Dla dyscypliny medycyna zbadano ponad 65 743 profile. Wyniki badania opatrzono nazwą Edycja 2022.
Kryteria włączenia naukowców do rankingu najlepszych opierają się na indeksie h dyscypliny i proporcji wkładu w danej dyscyplinie. Indeks h czyli tzw. wskaźnik Hirscha to miernik, mający wykazywać znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora, charakteryzując jego całkowity dorobek (a nie tylko znaczenie jednej pracy, jak zwykły wskaźnik cytowań).
Próg indeksu h pozwalający na zatwierdzenie autora w rankingu "medycznym" Research.com wynosi 70. Większość jego publikacji musi dotyczyć medycyny.
Próg indeksu h dyscypliny dla listy najlepszych naukowców jest ustalany jako przyrost o 10 w zależności od łącznej liczby naukowców oszacowanych dla każdej dyscypliny, przy jednoczesnym zapewnieniu, że w rankingu zostanie uwzględniony 1 proc. czołowych naukowców.
Profile analizują algorytmy oraz ... ludzie
Głównym celem Research.com jest zapewnienie, że w rankingu znajdą się tylko "prawdziwi" badacze. Każdy profil wylistowany przez algorytmy jest dlatego weryfikowany ręcznie i krzyżowo korelowany z publikacjami w wielu wiarygodnych źródłach.
Pozycja w rankingu opiera się na indeksie h każdego naukowca, wykorzystując dane opracowane przez Microsoft Graph, który jest najbardziej znaną i ugruntowaną tego typu bazą bibliometryczną, dostępną dla społeczności naukowej.
W najnowszej edycji rankingu pierwszą pozycję otrzymał Walter C. Willet ze Stanów Zjednoczonych, z liczbą cytowań 626 421 oraz 2641 publikacji. Dr n. med. Walter C. Willett jest profesorem epidemiologii i żywienia w Harvard TH Chan School of Public Health oraz profesorem medycyny w Harvard Medical School.
Polscy uczeni również na liście. Same tuzy
Ranking publikujących na tematy medyczne polskich uczonych wg indeksu Research.com w Polsce:
- prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (949 miejsce w światowym rankingu., 197 publikacji oraz, uwaga: 901 670 cytowań, indeks h 132). Potem kolejno:
- prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński, Pomorski Uniwersytet Medyczny
- prof. dr hab. n. med. Andrzej Budaj, Szpital Grochowski, Warszawa,
- prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, Warszawski Uniwersytet Medyczny
- prof. dr hab. n. med. Michał Tendera, Śląski Uniwersytet Medyczny
- prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, Gdański Uniwersytet Medyczny,
- prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki, Warszawski Uniwersytet Medyczny
- prof. dr hab. n. med. Andrzej Szczeklik (zm. 2012), Uniwersytet Jagielloński
- prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, Uniwersytet Jagielloński,
- dr n. med. Roman Topor-Mądry, Uniwersytet Jagielloński,
- prof. n. med. dr hab. Marek L. Kowalski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi (zm. 2021)
- prof. Godefridus J. Peters, Gdański Uniwersytet Medyczny,
- prof dr hab. n. med. Tadeusz Robak, Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
- prof. dr hab. Stanisław J. Konturek, Uniwersytet Jagielloński,
- prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
- prof. dr hab. Gabriel Nowak, Uniwersytet Jagielloński,
- prof. dr hab. n med. Andrzej Pilc, Polska Akademia Nauk oraz
- prof. dr hab. n. med. Janusz K. Rybakowski, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)