Surfowanie po sieci dobre także dla seniorów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 14:44

Naukowcy sądzą, że surfowanie po sieci pomaga zachować zdolności intelektualne starszym ludziom.

Okazuje się bowiem, że nawet osoby z minimalnym doświadczeniem przez wyszukiwanie informacji w Internecie w krótkim okresie mogą poprawić funkcjonowanie mózgu.

Nawet krótkie, kilkudniowe, korzystanie z wyszukiwarek internetowych poprawia działanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć, podejmowanie decyzji, czytanie i mowę.

Do badań naukowcy wybrali grupę 24 osób w wieku od 55 do 78 lat. Dobrano je jednak w taki sposób, aby połowę stanowili ludzie bez problemów posługujący się codziennie Internetem, a drugą połowię ci, którzy nigdy nie mieli z nim styczności.

Za pomocą badania rezonansem magnetycznym określono, które rejony mózgu są w danej chwili najbardziej aktywne. Później uczestnicy badania mieli za zadanie surfować po sieci przez co najmniej godzinę dziennie, przez co najmniej siedem dni.

Gdy tę grupę ludzi ponownie poddano badaniu, okazało się, że wzrosła u nich aktywność ośrodków opowiedzialnych za język i mowę, a także przetwarzanie informacji wizualnych. Lepiej spisywała się u nich tzw. pamięć krótkoterminowa, pozwalająca m.in. skuteczniej przeszukiwać zasoby Internetu, oraz obszar odpowiedzialny za podejmowanie decyzji.

Wcześniejsze badania tego zespołu wskazują, że aktywność mózgu internauty jest w tych szczególnych obszarach aż dwukrotnie większa, niż osób nie używających sieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum