XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Supernosiciele zakażają bardziej niż inni

Autor: Die Welt, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2020 17:23

W każdej epidemii pojawiają się supernosiciele, którzy przysparzają ogromne problemy służbom zdrowia i sztabom kryzysowym. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego niektórzy zarażają znacznie więcej ludzi niż inni? - pyta autor artykułu z Die Welt, tłumaczonego na łamach Gazety Wyborczej.

Fot. Shutterstock

Aby przewidzieć, jak szybko patogen będzie się rozprzestrzeniał, należy znać liczbę supernosicieli, ponieważ mogą oni dramatycznie przyspieszyć proces zakażania. To, czy ktoś może się nim stać, zależy od korelacji wielu czynników: biologii patogenu, fizjologii osoby zainfekowanej, jej zachowania i otoczenia, w którym przebywa.

Jedna z odpowiedzi znajduje się w ciele pacjenta. W niektórych organizmach wirusy replikują się bowiem szybciej niż w innych. Ich systemy odpornościowe nie zwalczają ich tak skutecznie, dlatego niektórzy ludzie mają w swoich komórkach niezwykle wysokie stężenie wirusów.

Również biologia wirusa odgrywa tu pewną rolę. Jeśli np. Sars-CoV-2 dobrze namnaża się w tkance gardła nosiciela, może być łatwiej przenoszony przez kichnięcie lub kaszel niż wirus, który atakuje przede wszystkim głębiej położone tkanki. Oznacza to, że niektórzy ludzie produkują znacznie więcej cząsteczek wirusa i w konsekwencji przekazują ich też więcej.

Również w przypadku nowego koronawirusa supernosiciele są istotnym czynnikiem pandemii. Naukowcy z Koreańskiego Centrum Kontroli Chorób (KCDC) opublikowali przypadek pacjentki nr 31 – była 31. osobą w kraju, która uzyskała w teście na koronawirusa wynik pozytywny. Znalazła się w klinice z powodu wypadku samochodowego, w którym doznała drobnego urazu, i nie przebadała się na obecność koronawirusa, choć już wtedy miała gorączkę.

A jednak nadal chodziła z przyjaciółmi na kolacje, do kościoła, dwukrotnie też pojawiła się w innej klinice. Spośród ok. 9,3 tys. osób, które uczestniczyły w tej samej co ona mszy, u 1,2 tys. wystąpiła gorączka. Dziesiątki z nich przeszły potem test na obecność koronawirusa z wynikiem pozytywnym.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum