×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sukces polskich naukowców w Brukseli

Autor: polskieradio.pl/Rynek Zdrowia18 listopada 2013 12:51

W Brukseli na zakończonej w sobotę (16 listopada) międzynarodowej wystawie wynalazków "Innova 2013" Polscy naukowcy zdobyli Grand Prix. Dostali 23 medale, w tym 19 złotych z wyróżnieniami.

Sukces polskich naukowców w Brukseli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Główną nagrodę otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Największe uznanie jury zyskał interaktywny, trójwymiarowy system planowania oraz dokumentowania zabiegów i operacji chirurgicznych.

Złotymi medalami zostały wyróżnione też: nowatorska metoda wytwarzania wędlin z mniejszą ilością alergenów, plastry na trudno gojące się rany, nowy typ leków przeciwbólowych dla osób cierpiących na przewlekły ból nowotworowy.

Jurorzy docenili również polskie badaczki z firmy Medical Inventi za tak zwaną sztuczną kość, która może być stosowana w chirurgii urazowej i stomatologii.

Sukcesy odnieśli młodzi naukowcy: uczeń z Połańca za opracowanie specjalnego zegarka pozwalającego odnaleźć osoby z zanikiem pamięci, a także uczniowie z Jastrzębia Zdroju za latarkę dla niewidomych, która pozwala poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

Z kolei młodzi wynalazcy z Białegostoku wyróżnieni zostali za rękawicę dla osób niemych, wspomagającą komunikację, natomiast zespół z Częstochowy nagrodzony został za wspomagacz uścisku do wykorzystania przez strażaków, czy saperów.

Na światowych targach w Brukseli prezentowali się wystawcy z kilkunastu krajów, zaprezentowano 230 wynalazków z różnych dziedzin - medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki. 93 innowacyjne rozwiązania pochodziły z Polski. Nagrody i wyróżnienia przyznało jury złożone z prawie stu międzynarodowych ekspertów.

Więcej: www.polskieradio.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze