Sukces pierwszej fazy badań nad szczepionką przeciw HIV

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 września 2011 17:11

Hiszpańscy naukowcy poinformowali, że sukcesem zakończyła się pierwsza faza badań klinicznych szczepionki chroniącej przed wirusem HIV. MVA-B ma szansę zostać bronią w walce z wirusem.

Sukces pierwszej fazy badań nad szczepionką przeciw HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje Gazeta Wyborcza, stworzenie szczepionki to wynik wspólnych prac uczonych z Hiszpańskiej Najwyżej Rady Badań Naukowych, madryckiego szpitala im. Gregorio Maranona oraz szpitala klinicznego w Barcelonie.

U 90 proc. ochotników, którym podano preparat zwany MVA-B, rozwinęła się pełna odpowiedź odpornościowa wymierzona w wirusa HIV. U 85 proc. uczestników eksperymentu odpowiedź ta utrzymała się przez co najmniej kolejny rok. Szczegóły odkrycia opisały 28 września dwa czołowe magazyny poświęcone szczepionkom i wirusologii - "Vaccine" i "Journal of Virology".

Prace nad nową szczepionką rozpoczęły się w 1999 roku. Jej nazwa - MVA-B - oznacza, że do jej stworzenia wykorzystano osłabiony wirus krowianki Ankara (Modified Vaccinia Ankara virus) - ten sam, którym posłużono się przy tworzeniu szczepionki na czarną ospę. Litera "B" informuje, że szczepionka jest wymierzona w odmianę B wirusa HIV - najczęściej występującą w Europie.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze