Stymulacja mózgu pomoże leczyć nadwagę?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2017 11:00

Na 99. corocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynnego w Orlando (Floryda) zaprezentowano nowe, zaskakujące wyniki badania, w którym stwierdzono, że nieinwazyjna technika pobudzania mózgu pomaga osobom otyłym tracić na wadze.

Stymulacja mózgu pomoże leczyć nadwagę?
Fot. Fotolia

Jak podaje Rzeczpospolita, nową metodę nazwano głęboką przezczaszkową stymulacją magnetyczną (dTMS).

Nie tylko zmniejsza ona łaknienie i powoduje utratę wagi u osób otyłych, ale też reguluje inne ważne procesy w organizmie. Zaliczyć do nich należy zmianę składu mikroflory jelitowej, regulowanie poziomu hormonów, neuroprzekaźników i insuliny.

Nie wymaga również operacji ani implantacji żadnych instrumentów. Zabieg odbywa się przez skórę. Na elektrodzie umieszcza się cewkę elektromagnetyczną i wysyła impulsy magnetyczne do stymulowania konkretnych głębszych obszarów mózgu.

Podstawową przyczyną otyłości może być zaburzona mikroflora jelit. Jest to brak równowagi w złożonej mieszance korzystnych i szkodliwych mikroorganizmów, które żyją w przewodzie pokarmowym.

Wyniki analizy kału wykazały, że po terapii u pacjentów leczonych dTMS znacznie wzrosły ilości kilku korzystnych gatunków bakterii o właściwościach przeciwzapalnych. Osiągnęły poziom, jaki spotykamy u zdrowych osób. Natomiast grupa kontrolna nie miała istotnych klinicznie zmian w składzie mikrobiologicznym jelit.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum