Stworzyli sztuczne mięśnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2010 14:11

Nowo opracowany przez francuskich naukowców z Universite de Cergy-Pontoise polimer pod wpływem elektrochemicznego bodźca kurczy się i rozkurcza niczym mięsień.

Tego typu materiał może być przydatny przy konstrukcji robotów, gdzie zamiast siłowników pneumatycznych za ruch i siłę odpowiadałyby sztuczne polimerowe mięśnie.

Pierwszy prototypowy sztuczny mięsień zbudowany został z polimerów przewodzących prąd elektryczny PEO i PEDOT, odpowiednio politlenku etylenu i poli (3,4-etyleno-1,4-dioksytiofenu).

PEO syntetyzowany w taki sposób, by wytworzył pustą w środku, nieprzepuszczającą jonów rurkę, stanowi rdzeń sztucznego mięśnia. Następnie na jego powierzchnię nanoszona jest kolejna warstwa politlenku etylenu, o właściwościach półprzepuszczalnej membrany, przez którą bez problemów przenikać mogą różnego typu jony. Całość jest otaczana warstwą PEDOT, tworząc puste w środku kompozytowe włókno o średnicy 3 milimetrów i długość około 5 centymetrów.

Kiedy przez sztuczny mięsień przepuszczany jest prąd elektryczny o różnym potencjale, wywoływany jest ruch jonów, który utleniając jeden polimerowy materiał, redukuje drugi. Efektem jest kurczenie się lub rozkurczanie polimerowego włókna, niemal w identyczny sposób, jak ma to miejsce w prawdziwym mięśniu.

W trakcie eksperymentów okazało się, iż przyłożone pole elektryczne o potencjale 3V wywołuje skurcz sztucznego mięśnia o 0,3 mm. Siła z jaką kurczyło się włókno wynosiła w tym wypadku ponad 300 mN.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum