Stworzyli rozpuszczający się opatrunek, teraz go doskonalą

Autor: Forsal/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 09:45

Naukowcom ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk udało się opracować nić, z której można przygotować rozpuszczający się opatrunek, uwalniający składniki prosto do rany.

Wykorzystano innowacyjny polimer połączony z pszczelim propolisem Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Specjaliści podkreślają, że to absolutna nowość. Nie dość, że wykorzystano do jej budowy innowacyjny polimer, to jeszcze udało się połączyć go z pszczelim propolisem, związkiem o leczniczych właściwościach - informuje forsal.pl

Podstawowymi zaletami  takiego produktu jest jego biozgodność co oznacza, że np. nie wywołuje podrażnień, oraz biodegradowalność - rozkłada się na substancje metabolizowane przez organizm - kwas glikolowy i kwas mlekowy. Sam kwas mlekowy nie leczy, lecz zakwasza środowisko w ranie, tym samym utrudniając warunki bytowania drobnoustrojów.

Dopuszczenie tego produktu do użytku medycznego będzie wymagało jeszcze kosztownych badań, dlatego naukowcy liczą, że uczelnia znajdzie partnera biznesowego chętnego do wdrożenia. Sami badacze nie ustają w doskonaleniu swojego wynalazku. Kolejną innowacją ma być nić z wplecionym jadem pszczelim, który pozwala leczyć efekt popromienny (pojawia się czasem u pacjentów onkologicznych leczonych napromienianiem).

Więcej: forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum