Stworzyli komórki macierzyste zdolne dać początek wszystkim elementom krwi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2017 11:20

Amerykańskim naukowcom udało się przekształcić "dorosłe" komórki w pierwotne komórki macierzyste zdolne dać początek wszystkim elementom krwi - podaje magazyn Nature.

Stworzyli komórki macierzyste zdolne dać początek wszystkim elementom krwi
O sukcesie poinformowały dwa niezależne zespoły badaczy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O sukcesie osiągniętym różnymi drogami i całkowicie niezależnie od siebie poinformowały dwa zespoły badaczy: z Bostonu i Nowego Jorku - informuje Gazeta Wyborcza.

Harvardzki zespół do badań wykorzystał komórki ludzkiej skóry, które „cofnął” w czasie i przekształcił w indukowane komórki pluripotencjalne - iPS-y. Następnie do iPS-ów uczeni dodali tzw. czynniki transkrypcyjne, czyli geny, które kontrolują inne geny.

Tak zmienione iPS-y wszczepiono myszom. W ciągu 12 tygodni powstały z nich komórki macierzyste krwi zdolne przekształcać się zarówno w czerwone krwinki, jak i w leukocyty.

Z kolei drugi zespół pobrał komórki śródbłonka wyściełające wnętrze naczyń krwionośnych dorosłych myszy i wszczepił do nich czynniki transkrypcyjne. Tak zmienione komórki były następnie hodowane w laboratorium w identycznych warunkach, jakie panują w ludzkim organizmie. Po pewnym czasie zaczęły z nich powstawać wszystkie rodzaje komórek tworzących krew.

Tak uzyskane komórki uczeni podali gryzoniom, u których wcześniej zniszczono większość ich własnych komórek krwi. Wyhodowane komórki macierzyste krwi świetnie spełniły swoją funkcję i szybko odbudowały prawidłową krew gryzoni.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum