Stwardnienie rozsiane: składniki kremu z filtrem złagodziły objawy choroby, na razie u...

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2017 18:30

Dwa ze składników preparatów z filtrem UV pomagają zniwelować objawy stwardnienia rozsianego u myszy - wykazały badania, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Stwardnienie rozsiane: składniki kremu z filtrem złagodziły objawy choroby, na razie u...
u myszy, które posmarowano filtrem, nastąpiła poprawa w zakresie objawów stwardnienia rozsianego. Fot. Archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin badali skuteczność działania różnych długości fal promieniowania UV na myszy, stanowiące model stwardnienia rozsianego - informuje serwis Nauka w Polsce.

Grzbiety gryzoni ogolono, a w przypadku połowy zaaplikowano filtr chroniący przed promieniowaniem.

Okazało się, że u myszy, które posmarowano filtrem, nastąpiła poprawa w zakresie objawów stwardnienia rozsianego, nawet wówczas, gdy nie były one poddane działaniu promieniowania. Wtedy naukowcy przyjrzeli się uważniej składnikom filtrów, żeby ustalić, które z nich mogą być odpowiedzialne za ten rezultat. Zidentyfikowali dwa: salicylan oktylu oraz kwas benzoesowy.

Badacze podejrzewają, że pozytywny wpływ składników kremu przeciwsłonecznego może być związany z mniejszą produkcją przez myszy cyklooksygenazy, enzymu obecnego często w zmianach zapalnych towarzyszących stwardnieniu rozsianemu. Nie wiadomo jednak, czy salicylan oktylu i kwas benzoesowy zadziałałyby w podobny sposób na ludzi.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum