Studencki wynalazek: nakładka na palec pomoże niepełnosprawnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2011 11:01

Specjalną nakładkę na palec, umożliwiającą posługiwanie się długopisem osobom z dysfunkcjami dłoni, opracował absolwent Politechniki Koszalińskiej Piotr Górski.

Studencki wynalazek: nakładka na palec pomoże niepełnosprawnym
- Osoby, które nie mają kciuka czy innych palców, reumatyczne dysfunkcje dłoni czy porażenia mózgowe mają ograniczone możliwości wyrażania się na piśmie, bo nie mogą utrzymać długopisu - powiedział autor wynalazku Piotr Górski.

W ramach swojej pracy magisterskiej "Produkt-wynik analizy ergonomicznej dłoni" opracował on narzędzie, dzięki któremu pisać długopisem będą mogły osoby posiadające tylko jeden palec.

- Konstrukcja opiera się na trzech punktach podparcia palca. Jeden znajduje się na opuszku, drugi na grzbiecie, a trzeci u jego nasady powodując, że narzędzie opiera się na palcu i zapewnia stabilność podczas pisania i manewrowania - opisuje młody konstruktor.

Do narzędzia można włożyć zwyczajny wkład długopisowy, który od zwykłego różni się tylko tym, że jest krótszy. - Wystarczy wziąć wkład, przeciąć go na pół i już możemy pisać - zapewnia Górski.

Przyznaje jednocześnie, że tego rodzaju narzędzia są dostępne na rynku, ale to zazwyczaj mało przyjazne dla człowieka protezy. Pomysł konstrukcji wymyślił już jako student I roku studiów magisterskich. Jego zdaniem, skoro osoby z dysfunkcjami dłoni nie mogą utrzymać długopisu, to równie dobrze mogą mieć problem z utrzymaniem szczoteczki do zębów, sztućców czy śrubokręta.

- Pomyślałem by tę konstrukcję zastosować również przy innych narzędziach. Dlaczego mamy się zatrzymać tylko na długopisie? - stwierdza rozmówca. Przyznaje, że znalazł już producentów zainteresowanych wdrożeniem swojego wynalazku. Dzięki temu, że narzędzie jest stosunkowo proste w produkcji - nie wymaga projektowania wkładów, które bardzo podniosłyby koszty produkcji - urządzenie powinno być stosunkowo tanie.

- Szacuję, że to kwestia kilkunastu czy kilkudziesięciu zł. Chciałbym by był to produkt dla każdego, dostępny w każdym sklepie - deklaruje Górski.

Za narzędzie na palec Piotr Górski otrzymał nagrodę "Best Young Inventor" podczas 39 Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Wygrał w ogólnopolskim konkursie "Student-wynalazca" organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską oraz Urząd Patentowy RP, zajął też pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową w ramach programu "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum