Stresujący poród powodem agresji u dziecka?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2010 18:36

Dzieci, które przyszły na świat poprzez poród kleszczowy lub przy użyciu próżnociągu częściej sprawiają problemy wychowawcze i przejawiają zachowania agresywne - informują chińscy naukowcy.

Stresujący poród powodem agresji u dziecka?

Według autorów badań, opublikowanych na łamach „International Journal of Obstetrics and Gynaecology", zaobserwowana zależność między rodzajem porodu a późniejszą psychopatologią dziecięcą może być związana z podwyższonym poziomem kortyzolu, hormonu produkowanego przez organizm dziecka podczas stresującego i trudnego porodu.

Wcześniejsze badania wykazały, że najniższy poziom kortyzolu występuje we krwi dzieci, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie oraz w sposób naturalny bez komplikacji. Najwyższy poziom tego hormonu odnotowuje się zaś w przypadku porodów kleszczowych lub przy pomocy próżnociągu.

– Poziom kortyzolu ma związek z psychopatologią dziecięcą, jednak należy przeprowadzić dalsze badania, aby przyjrzeć się tej zależności dokładnie – mówi prof. Jianmeng Liu z Uniwersytetu Pekińskiego.

Badania objęły ponad 4 tys. dzieci z dwóch chińskich prowincji, które w wieku 4-6 lat przeszły testy pod kątem diagnozowania m.in. symptomów depresji, lęku, zachowań agresywnych i problemów z koncentracją. Okazało się wówczas, że odsetek dzieci, u których wykryto powyższe problemy był najmniejszy w przypadku tych, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie, a najwyższy u tych, których matki przeszły poród za pomocą kleszczy lub próżnociągu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum