×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Stres przy opiece nad osobami z chorobą serca przekłada się na ryzyko zachorowania

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia10 maja 2021 08:30

Wyniki badań przedstawione na 70. sesji American College of Cardiology wskazały, że współmałżonkowie partnerów z chorobą serca są dwukrotnie bardziej narażeni na tę chorobę.

Stres przy opiece nad osobami z chorobą serca przekłada się na ryzyko zachorowania
Stres związany z opieką nad współmałżonkiem zwiększa ryzyko zachorowania. Fot. Arch. PTWP
  • Stres związany z opieką nad współmałżonkiem z chorobą sercowo-naczyniową może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego
  • Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u danej osoby jest związane ze stanem zdrowia i stylem życia żony lub męża
  • Wśród mężczyzn, których żony miały choroby serca, 28 proc. miało te same choroby układu krążenia

Takie wnioski wyciągnięto na podstawie badania 5000 heteroseksualnych par w wieku powyżej 45 lat, mieszkających w siedmiu regionach Chin w latach 2014-2016. Ich uczestnicy przekazywali informacje o historii zdrowia swojej oraz o swojego współmałżonka, w tym szczegółowe informacje o czynnikach ryzyka.

Dużą rolę odrywa stres

Na potrzeby badania historię choroby sercowo-naczyniowej zdefiniowano jako wystąpienie zawału serca lub udaru mózgu, albo przebycie przezskórnej interwencji wieńcowej lub pomostowanie tętnic wieńcowych, które to procedury mają na celu udrożnienie lub ominięcie zablokowanych tętnic.

- Odkryliśmy, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u danej osoby jest związane ze stanem zdrowia i stylem życia żony lub męża - powiedział główny autor badania dr Chi Wang z Centrum Badań Zdrowia Serca w Pekinie.

Dodał: - Oprócz wspólnych czynników związanych ze stylem życia i środowiskiem społeczno-ekonomicznym, nasze badanie sugeruje, że stres związany z opieką nad współmałżonkiem z chorobą sercowo-naczyniową może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Monitorowanie zdrowia opiekunów

Poprzednie badania wskazywały na zwiększone ryzyko wśród osób opiekujących się współmałżonkiem po udarze. Jak wskazują autorzy, nowe badanie obejmuje większą populację badawczą niż poprzednie prace i uwzględnia bardziej wyczerpujące informacje na temat stanu zdrowia, czynników ryzyka i zmiennych dotyczących stylu życia.

Ponieważ dane pochodziły z wielu regionów Chin reprezentujących szeroki zakres środowisk ekonomicznych i kulturowych, Wang zaznaczył, że wyniki prawdopodobnie będą podobne do trendów w innych krajach o średnich dochodach na całym świecie.

- Opieka zdrowotna skoncentrowana na rodzinie odgrywa ważną rolę w przewlekłej opiece zdrowotnej na całym świecie. Nasze odkrycie wskazuje, że należy monitorować stan zdrowia opiekunów, a także ich współmałżonków w społeczności i placówkach podstawowej opieki zdrowotne – wskazał Wang

Czynniki genetyczne i rodzinne

Związek między historią chorób serca współmałżonka a własnym ryzykiem był szczególnie wyraźny w przypadku mężczyzn. Wśród mężczyzn, których żony miały choroby serca, 28 proc. miało te same choroby układu krążenia, w porównaniu z 12,8 proc. mężczyzn, których żony nie miały chorób serca.

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej u mężczyzny było najwyższe, jeśli jego żona miała udar mózgu, otyłość lub paliła. Prawdopodobnie znacząca rola kobiet w określaniu diety rodziny może pomóc wyjaśnić tę zależność.

Wśród kobiet, których mężowie mieli choroby serca, 21 proc. miało same choroby układu krążenia, w porównaniu z zaledwie 9 proc. kobiet, których mężowie nie mieli chorób układu krążenia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej u kobiety było najwyższe, jeśli jej mąż miał w wywiadzie udar.

Naukowcy zbadali również trendy w cukrzycy, ale posiadanie współmałżonka z cukrzycą nie zwiększało znacząco ryzyka cukrzycy danej osoby. Zdaniem Wanga może to wskazywać, że czynniki genetyczne i rodzinne są dominującym czynnikiem ryzyka cukrzycy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze