Stół operacyjny mądrzejszy od lekarzy. Pomaga ułożyć pacjenta do zabiegu

Autor: oprac. KM • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia28 maja 2021 12:45

Innowacyjny stół operacyjny monitoruje procesy w ciele operowanej osoby. Korzystają z niego lekarze z poznańskiego szpitala uniwersyteckiego.

Stół operacyjny mądrzejszy od lekarzy. Pomaga ułożyć pacjenta do zabiegu
Stół operacyjny monitoruje stan ciała pacjenta podczas operacji. Fot. Shutterstock
  • Technologia wykorzystana w materacu innowacyjnego stołu operacyjnego to prawdziwy przełom w medycynie
  • Jako pierwszy wykorzystał ją poznański szpital przy ul. Przybyszewskiego
  • Projekt nadzoruje prof. Tomasz Banasiewicz

Jak podała "Gazeta Wyborcza", stół operacyjny wykorzystywany w poznańskim szpitalu monitoruje stan ciała pacjenta podczas operacji. Pomaga ocenić, czy należy zmienić ułożenie pacjenta lub odciążyć daną część ciała. Wszystkie te informacje pokazuje na ekranie.

Szeroko wykorzystywana technologia służy także medycynie

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to pierwszy polski ośrodek, który stosuje wspomnianą technologię na co dzień. W placówce pracuje m.in. prof. Tomasz Banasiewicz, który przewodzi zespołowi chirurgów, przygotowuje pacjentów do ciężkiego wysiłku i znacznych obciążeń fizycznych oraz prowadzi działania mające na celu zapobieganie odleżynom powstającym w czasie operacji.

Alina Kubiak reprezentująca producenta stołu opowiedziała na łamach "Wyborczej" także o innych zastosowaniach opisywanej technologii - w tym pomocy przy terapii przeciwodleżynowej i w wózkach inwalidzkich.

Nowoczesne rozwiązania nie pierwszy raz wykorzystane w poznańskim szpitalu

Już w 2018 r. poznański szpital przy ul. Przybyszewskiego poinformował o wykorzystaniu systemu iWound - podopieczni tego szpitala po raz pierwszy na świecie skorzystali wówczas z tej nowoczesnej aplikacji.

Nadzór merytoryczny nad aplikacją objął kierownik kliniki prof. Tomasz Banasiewicz. Mówił, że dzięki niej możliwe będzie zdalne monitorowanie gojenia ran pooperacyjnych, zapobieganie powikłaniom i stworzenie większego komfortu pacjentom, bo nie będą oni musieli jeździć do szpitala i czekać w kolejce, by skonsultować stan ran. Wystarczy, że skontaktują się z konsultantem, a po przesłaniu zdjęcia rany otrzymają zalecenia co do dalszego sposobu jej leczenia.

- Pomysł stworzenia aplikacji to wypadkowa wielu czynników. Z jednej strony to potrzeba ze strony pacjentów, by uzyskać wsparcie w procesie gojenia rany i nadzoru nad nim. Z drugiej strony znajdujemy się w kryzysowej sytuacji kadrowej w służbie zdrowia i musimy, niestety, nastawić się, że sytuacja może być jeszcze gorsza, więc są potrzebne narzędzia, by odciążyć wykwalifikowany personel medyczny, bo olbrzymią część pracy personelu pochłaniają procedury i biurokracja - komentował Banasiewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum