Statyny obowiązkowe dla wszystkich po 75. roku życia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2019 08:20

Niemal każda osoba, po ukończeniu 75 lat, jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań, powinna zażywać statyny - leki, których zadaniem jest obniżenie poziom cholesterolu we krwi. Takie wnioski płyną z badania opublikowanego przez "Lancet".

Statyny obowiązkowe dla wszystkich po 75. roku życia?
W opinii eksperta wszystkim osobom po 75. roku życia należy oferować statyny, tym bardziej, że leki te są tanie i bezpieczne w użyciu. Fot. Shutterstock

Główny autor badania prof. Colin Baigent z Oxford University twierdzi, że dzięki temu co roku jedynie w Wielkiej Brytanii można było uratować życie 8 tys. emerytów po 75. roku życia. Aż dwie trzecie zgonów w tej grupie wiekowej wywołanych jest chorobami sercowo-naczyniowymi.

W Wielkiej Brytanii statyny otrzymuje jedynie co trzecia osoba po 75. roku życia.

- Głównym tego powodem jest dość powszechne wśród lekarzy przekonanie, że są one (te osoby - przyp. PAP) już za stare na tego rodzaju leczenia - twierdzi prof. Baigent.

Jego zdaniem wszystkim osobom po 75. roku życia należy oferować statyny, tym bardziej, że leki te są tanie i bezpieczne w użyciu.

Brytyjski specjalista powołuje się na metaanalizę 28 randomizowanych badań, spełniających najwyższe wymogi naukowe, którymi objęto 180 tys. pacjentów w wieku powyżej 55. roku życia. Wynika z nich, że obniżając we krwi poziom cholesterolu o 1 mmol/l, ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu spada średnio o jedną czwartą.

Najlepsze efekty uzyskano u osób w wieku 55 lat, u których ryzyko to spadło o 30 proc., a u seniorów po 75. roku życia o 20 proc.

- Niestety, wciąż nie wykorzystujemy potencjału statyn - podkreśla specjalista w wypowiedzi dla BBC News.

Prof. Baigent zastrzega się, że statyny nie zastąpią odpowiedniego stylu życia. Poza lekami bardzo ważne jest stosowanie właściwej diety oraz przestrzeganie aktywności fizycznej, zmniejszających poziom lipidów we krwi, głównie tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum