Stary chiński lek skuteczny w walce z rakiem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2010 11:49

Tradycyjny chiński lek na problemy z układem pokarmowym może ochronić pacjentów przed szkodliwymi skutkami chemioterapii i zwiększyć skuteczność leczenia - informuje "New Scientist".

Znana od 1800 r. mieszanka ziołowa Huang Qin Tang składa się z kwiatów tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis), ekstraktu białej piwonii, lukrecji oraz owoców szakłaku. Przez wieki była stosowana przy problemach żołądkowych, wymiotach, biegunce i gorączce.

Obecnie specjaliści z firmy farmaceutycznej PhytoCeutica w Connecticut oraz Yale University School of Medicine wykazali, że mieszanka o podobnym składzie (nazwana PHY 906) może pomóc w leczeniu raka jelita grubego – zapobiega biegunce i uszkodzeniu jelita, spowodowanemu przez chemioterapię.

Aby wyjaśnić mechanizm działania leku, naukowcy podawali myszom z rakiem jelita grubego PHY 906 wraz z irinotekanem – lekiem przeciwnowotworowym, który blokuje działanie enzymu biorącego udział w replikacji DNA. Dzięki ziołowej mieszance komórki jelita były chronione przed uszkodzeniem, lepiej się regenerowały i nie dochodziło do zmian zapalnych. U myszy przyjmujących PHY 906 obserwowano łagodniejsze objawy zatrucia, traciły mniej na wadze, a ich guzy lepiej poddawały się leczeniu niż w grupie kontrolnej, dostającej tylko irinotekan.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum