Start-upy medyczne: Google organizuje dla nich warsztaty ze swoimi ekspertami

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia22 czerwca 2021 13:05

Google rozpoczął nabór do programu dla europejskich start-upów. Mogą zgłaszać się firmy, które działają w obszarze medycyny i zdrowia. Aplikacje przyjmowane są do 23 sierpnia.

Start-upy medyczne: Google organizuje dla nich warsztaty ze swoimi ekspertami
Warszawski Campus Google for Startups; FOT. Materiały prasowe
  • Warszawski Campus Google for Startups organizuje warsztaty dla firm pracujących nad innowacjami w medycynie
  • Program obejmie warsztaty z ekspertami, opiekę mentorską ze strony inżynierów Google i zewnętrznych specjalistów oraz dostęp do produktów i wiedzy technicznej Google
  • Rynek polskich start-upów medycznych rozwija się dynamicznie, a większość ich autorów ma w planach ekspansję zagraniczną

 Ruszyła rekrutacja do nowego akceleratora Google dla europejskich start-upów. Tym razem zgłoszenia są otwarte dla firm, które działają w obszarze medycyny i zdrowia. Projekt będzie prowadzony przez zespół warszawskiego Campusu Google for Startups, a wszystkie zainteresowane startupy mogą aplikować do 23 sierpnia.

3-miesięczny, intensywny program dla start-upów

Google for Startups Accelerator to ponad 3-miesięczny, intensywny program, który pomaga młodym, obiecującym start-upom rozwinąć swoją działalność. Obejmuje on spotkania i warsztaty z ekspertami, opiekę mentorską ze strony inżynierów Google i zewnętrznych specjalistów oraz dostęp do produktów i wiedzy technicznej Google.

Obecna edycja projektu będzie skupiać się na poszukiwaniu start-upów z całej Europy i Izraela, które wykorzystują technologię, by stawiać czoła wyzwaniom stojącym przed medycyną i ochroną zdrowia.
 
Kilkanaście ostatnich miesięcy pandemii stworzyło nie tylko wyzwania w zakresie ochrony zdrowia, ale też wiele z jej obszarów przeniosło do świata cyfrowego. W Niemczech odnotowano aż 1000-procentowy wzrost zainteresowania ofertą telemedycyny, a ponad 20 000 lekarzy i psychoterapeutów oferuje obecnie spotkania za pośrednictwem wideokonsultacji.

Polski start-up wspiera walkę z pandemią

Jednym z absolwentów poprzedniej edycji akceleratora Google for Startups jest Infermedica - polska firma, która łączy możliwości algorytmów i doświadczenie lekarzy, by pomagać we wstępnej diagnozie, triażu i kierowaniu pacjentów do odpowiednich usług medycznych.

W 2020 roku Infermedica uruchomiła "COVID-19 Risk Assessment" - narzędzie, które pomaga szybko zidentyfikować objawy koronawirusa i uzyskać wiarygodne informacje dotyczące obaw związanych z COVID-19. Kilka miesięcy później narzędzie to było używane już przez ponad 450 organizacji.

W ciągu ostatnich dwóch lat, europejskie edycje akceleratora Google for Startups ukończyło 27 start-upów. Absolwenci mogą pochwalić się wieloma sukcesami: średni miesięczny przychód start-upów z jednej z poprzednich edycji wzrósł o 74%, a jedna firma zwiększyła liczbę miesięcznie aktywnych użytkowników o 200 razy w porównaniu z okresem poprzedzającym uczestnictwo w programie.
 
Więcej informacji o programie i zasadach aplikowania znajduje się  na stronie akceleratora. Zgłoszenia są przyjmowane do 23 sierpnia.

Start-Up-Med 2021

Rynek polskich start-upów medycznych rozwija się dynamicznie. Przypomnijmy, że do organizatorów III Konkursu Start-Up-Med, który był wydarzeniem towarzyszącym VI Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2021, Katowice, 14-16 czerwca) wpłynęło ok. 50 projektów. Zostały oceniane przez Jury Konkursu, przyznające punkty według kryteriów oceny zawartych w regulaminie Konkursu Start-Up-Med. W ten sposób wyłoniono łącznie 10 finalistów.

W ocenie jurorów, w kategorii Start-Up najlepszym projektem okazał się robot Prodromus, zgłoszony przez firmę Innomus - zautomatyzowany trenażer chodu, pozwalający na kontrolę ruchu we wszystkich sześciu stawach, umożliwiający trening z możliwością wyboru 5 ćwiczeń ze zmienną prędkością i długością kroku, na podstawie wzorca chodu.

W kategorii Najlepszy Ośrodek Medyczny Naukowy wybrana przez jurorów została II Katedra i Klinika Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dr Ewa Grudzińska zaprezentowała jurorom innowacyjne urządzenie umożliwiające zautomatyzowany i szczegółowy pomiar kątów zeza w różnych ustawieniach gałki ocznej, z wykorzystaniem technik wirtualnej projekcji stereoskopowej i analizy ruchu oczu przy użyciu skalibrowanego systemu optycznego i kamer.

Czytaj także: Start-Up-Med: pandemia przyspieszyła innowacyjność

Relacja wideo z sesji startupowej podczas HCC 2021:

Polski rynek startupów medycznych

Jak wynika z tegorocznej edycji raportu „Top Disruptors in Healthcare”, polskie start-upy medyczne korzystają w dużej mierze ze środków własnych. Jednocześnie, co drugi start-up deklaruje chęć ekspansji na rynki zagraniczne.

Instytucje, z którymi start-upów współpracują najczęściej to szpitale (67%). Z inwestorami współpracuje nieco ponad połowa respondentów raportu „Top Disruptors in Healthcare”.

91 proc. start-upów wskazało, że pandemia COVID-19 wpłynęła na ich działalność. Być może miała ona również wpływ na zakres ich działalności - w porównaniu z zeszłorocznym raportem, większy procent start-upów oferuje rozwiązania telemedyczne (52% vs. 46%) oraz sztucznej inteligencji (43% vs. 30%).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum