Starszy wygląd nie musi oznaczać słabego zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2010 20:21

Większość dorosłych nie chce wyglądać na starszych niż są, ponieważ często kojarzy się to ze złym stanem zdrowia. Naukowcy z St. Michael's Hospital (Kanada) wykazali, że nie musi to być prawdą.

Starszy wygląd nie musi oznaczać słabego zdrowia

Przeprowadzone przez nich badanie wykazało, że takie wnioski można by wysnuwać w przypadku wyglądu sugerującego o co najmniej 10 lat więcej. W 99 proc. przypadków oznacza to poważne problemy fizyczne lub psychiczne.

– Niewiele osób ma świadomość, że gdy lekarz opisuje pacjenta innemu lekarzowi, często ocenia, czy wygląda on na starszego niż jest w rzeczywistości. Ta od dawna stosowana praktyka zakłada, że ludzie, którzy wyglądają starzej, mają prawdopodobnie słabsze zdrowie. Nasze badanie wykazuje jednak, że niekoniecznie – twierdzi dr Stephen Hwang z St. Michael's Hospital.

Naukowcy przebadali 126 osób w wieku od 30 do 70 lat, które odwiedzały gabinet lekarski. Uczestnicy badania wypełnili ankietę, która miała za zadanie określić stan ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Każda z osób została sfotografowana, a ich fotografie zostały pokazane 58 lekarzom, którzy otrzymali informacje o wieku poszczególnych osób i mieli określić jak staro wyglądają.

Badanie zostało opublikowane w  „Journal of General Internal Medicine".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum