Starszy ojciec to większe ryzyko schizofrenii u dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2019 14:33

Z wiekiem ojców wyraźnie wzrasta zagrożenie wcześnie pojawiającą się, czyli trudniejszą w leczeniu, schizofrenią u potomstwa. Dodatkowe ryzyko powstaje nawet bez genetycznego obciążenia rodziców.

Starszy ojciec to większe ryzyko schizofrenii u dziecka
Dodatkowe ryzyko powstaje nawet bez genetycznego obciążenia rodziców Fot. Archiwum

Od pewnego czasu znany był związek pomiędzy wiekiem ojców, a częstością występowania schizofrenii u potomstwa. Nie było jednak wiadomo, czy chodzi o sam wiek rodzica, czy głównie o dziedziczone predyspozycje. Mogło być bowiem tak, że mężczyźni, którzy genetycznie zagrożeni są schizofrenią, później decydują się na ojcostwo.

Naukowcy z National Taiwan University rozwiązali tę zagadkę dzięki analizie genomów rodziców ponad 1,6 tys. osób ze schizofrenią. Okazało się, że rzeczywiście: obciążeni genetycznie mężczyźni statystycznie mieli dzieci w późniejszym wieku. Jednak to nie wszystko.

- Po uwzględnieniu poligenicznego ryzyka rodziców okazało się, że każde dodatkowe 10 lat w wieku ojca zwiększało ryzyko wczesnego pojawienia się schizofrenii u dziecka o 30 proc. - wyjaśnia Shi-Heng Wang, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie "Biological Psychiatry".

Na ryzyko nie wpływał natomiast wiek matek. To oznacza, że wiek ojców samodzielnie współdecyduje o zagrożeniu chorobą u dziecka. Żaden z rodziców uwzględnionych w badaniu osób nie był chory, a w rodzinach tych nie było wcześniejszej historii schizofrenii.

Autorzy definiują wcześnie pojawiającą się schizofrenię jako chorobę, która rozwija się przed 18. rokiem życia. Zwykle jest ona trudniejsza w leczeniu i jednocześnie wiąże się z większą liczbą genetycznych zaburzeń.

- Prawdopodobnie późniejszy wiek ojców zwiększa ryzyko wczesnego pojawienia się schizofrenii, ponieważ sprzyja on gromadzeniu mutacji. Te związane z wiekiem mutacje wydają się być inne, niż zwykle towarzyszące ryzyku rozwoju schizofrenii. Ważne jest też zrozumienie neuronalnych mechanizmów, za pośrednictwem których późniejszy wiek ojców wpływa na zagrożenie chorobą - zwraca uwagę redaktor "Biological Psychiatry dr John Krystal.

Przedstawione obecnie i ewentualne kolejne odkrycia mają szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy wiek ojców rośnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum