Stan przednadciśnieniowy zwiększa ryzyko udaru mózgu?

Autor: PAP-Nauka w Polsce, DMX/Rynek Zdrowia • • 11 października 2011 10:14

Osoby z tzw. stanem przednadciśnieniowym, tj. ciśnieniem krwi mieszczącym się w górnych granicach normy, są o 55 proc. bardziej narażone na udar mózgu - wynika z najnowszej analizy badań, którą publikuje pismo "Neurology".

Stan przednadciśnieniowy zwiększa ryzyko udaru mózgu?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że obniżając ciśnienie u osób ze stanem przednadciśnieniowym można obniżyć również ryzyko udaru. Naukowcy zastrzegają jednak, że niezbędne są dalsze badania, które mogłyby to potwierdzić.

Określenie "stan przednadciśnieniowy" wprowadzono w USA w 2003 r. wraz z nowymi wytycznymi dotyczącymi rozpoznania i leczenia nadciśnienia. Amerykańscy specjaliści uznali wówczas, że nie należy tolerować ciśnienia tętniczego przekraczającego 120/80 mmHg, ponieważ może ono zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Było to zaskakujące, gdyż takie ciśnienie ma aż 100 mln Amerykanów.

Do innych wniosków doszli jednak uczeni z Veterans Affairs Health Care System w Minneapolis i University of Minnesota, którzy przeanalizowali dane o stanie zdrowia 13 792 osób badanych w latach 1971-1975, oraz 6 682 osób objętych obserwacją w latach 1959-1962. Z tych statystyk wynika, że przekroczenie progu ciśnienia optymalnego, czyli 120/80 mmHg, nie zwiększa natychmiast ryzyka zgonu.

Szkodliwość poszczególnych parametrów nadciśnienia zależy od wieku. U osób po 50. roku życia ryzyko zgonu jest wyraźnie wyższe, gdy tzw. ciśnienie skurczowe (tzw. wyższe) przekroczy 140 mmHg. U osób młodszych, przed 50. rokiem życia, bardziej niepokojące jest zbyt duże ciśnienie rozkurczowe (niższe). Gdy przekroczy 100 mmHg, zwiększa ryzyko zarówno zawału, jak i udaru mózgu.

Nie ma pewności, czy Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation and Treatment of High Blood Pressure zmieni w USA wytyczne dotyczące nadciśnienia tętniczego. Dr Brent Taylor, który kierował najnowszymi badaniami ocenia, że jeszcze na to za wcześnie.

Innego zdania są kardiolodzy europejscy, którzy nigdy nie zaakceptowali określenia stan przednadciśnieniowy. Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego za prawidłowe uznało ciśnienie rozkurczowe 120-130 mmHg oraz skurczowe 80-85 mmHg. Jedynie dla wartości 130-139/85-89 mmHg wprowadzono określenie "ciśnienie prawidłowe wysokie".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum