Środek przeciwbólowy skuteczny jak morfina, ale bez skutków ubocznych...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2016 12:00

Naukowcy wynaleźli nowy lek przeciwbólowy. Skuteczny jak morfina, ale bezpieczniejszy dla organizmu.

Środek przeciwbólowy skuteczny jak morfina, ale bez skutków ubocznych...
W testach na myszach okazało się, że związek ma działanie przeciwbólowe porównywalne z morfiną, ale trwa ono dłużej i ma niewielki wpływ na układ oddechowy gryzoni. Fot. Archiwum

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w najnowszym czasopiśmie Nature naukowcy piszą o wymyślonym przez siebie nowym silnym leku przeciwbólowym, który pozbawiony jest działań niepożądanych - nie uzależnia i nie dusi. W badania nad bezpieczną "morfiną" zaangażował się m.in. zespół prof. Briana Kobilki ze Stanfordu, słynnego amerykańskiego lekarza i biochemika, laureata Nagrody Nobla z chemii z 2012 r.

Kobilka i jego współpracownicy przetestowali komputerowo ponad trzy miliony dostępnych w bazach danych związków chemicznych, by znaleźć te, które skutecznie zwiążą się z receptorami opiatowymi w mózgu i uśmierzą ból, ale jednocześnie nie będą miały wpływu na szlak nerwowy, który zawiaduje oddechem. Po licznych próbach uczeni wytypowali kilka związków, ale najbardziej obiecująca wydała się im cząsteczka nazwana PZM21. 

W testach na myszach okazało się, że związek ma działanie przeciwbólowe porównywalne z morfiną, ale trwa ono dłużej i ma niewielki wpływ na układ oddechowy gryzoni. Jednocześnie lek ten wydaje się nie uzależniać, ponieważ nie pobudza układu dopaminowego w mózgu i nie wywołuje u badanych myszy odruchu odstawienia. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum