Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne

Autor: National Geographic/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2019 11:46

Ograniczenie czasu jedzenia do 10-godzinnego okna dziennie przez osoby cierpiące na otyłość, podniesiony poziom cukru, wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu może przyczynić się do obniżenia masy ciała oraz poprawy stanu zdrowia chorych.

Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
Naukowcy specjalizują się w badaniu wpływu czasu jedzenia na zdrowie Fot. Jean-Pierre Bovin/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, Satchin Panda i Pam Taub, specjalizujący się w badaniu wpływu czasu jedzenia na zdrowie, przeprowadzili doświadczenie na muchach i myszach z którego wynika, że ograniczenie czasu jedzenia do 10 godzin dziennie może zapobiec niektórym chorobom metabolicznym - informuje National Geographic.

Aby sprawdzić, czy mechanizm ten działa także u ludzi, przeprowadzili badania na 19. osobach, które spełniały przynajmniej trzy z pięciu kryteriów zespołu metabolicznego, jakimi są otyłość, wysoki poziom cukru we krwi, wysokie ciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom złego i niski poziom dobrego cholesterolu. Test trwał rok i wykazał, że jedzenie posiłków w "oknie żywieniowym" pozytywnie wpływa także na zdrowie człowieka.

Badani przyjmowali leki na ciśnienie i obniżenie poziomu złego cholesterolu. Przez 12 tygodni badania pacjenci używali smartwatcha, który monitorował ich sen i ruch oraz aplikacji, która gromadziła dane na temat kaloryczności spożywanych potraw.

Już po trzech miesiącach badania lekarskie wykazały, że większość badanych straciła niewielką ilość masy ciała, szczególnie tłuszczu z okolicy brzucha. Co więcej, u niemal wszystkich obniżyło się ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Okazało się również, że wszyscy zmniejszyli dzienne spożycie kalorii średnio o 8 proc.

Więcej: national-geographic.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum