Sposób reagowania na stres wyznacznikiem przyszłego stanu zdrowia?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2012 11:44

Sposób reagowania na stresujące sytuacje pozwala przewidzieć, jakim zdrowiem będzie się cieszył człowiek po upływie 10 lat - informują amerykańscy badacze na łamach czasopisma Annals of Behavioral Medicine.

Sposób reagowania na stres wyznacznikiem przyszłego stanu zdrowia?
Naukowcy z Pennsylvania State University twierdzą, że ludzie, którzy odbierają codziennie stres w sposób silny i negatywny oraz długo zadręczają się przebytymi momentami napięcia mogą z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu krwionośnego i bóli artetycznych po upływie 10 lat.

- Nasze badania pokazują, że sposób, w jaki reagujesz na bieżące wydarzenia ze swojego życia pozwala przewidzieć twój przyszły stan zdrowia za 10 lat, niezależnie od twojej obecnej kondycji fizycznej i przyszłych stresorów - stwierdza David Almeida, jeden z badaczy.

Naukowcy przebadali 2000 osób, ośmiokrotnie dzwoniąc do nich wieczorami, aby zapytać o przebieg ich dnia, nastrój, dolegliwości zdrowotne i występowanie stresujących sytuacji oraz czterokrotnie pobierając od nich próbki śliny, aby zmierzyć poziom kortyzolu - hormonu stresu.

Po upływie 10 lat powtórzyli badanie i prześledzili dane na temat życia i zdrowia osób badanych, korzystając z wyników narodowego, trwającego wiele lat, badania MIDUS (Midlife in the United States).

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum