Sposób na regenerację trzustki

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2009 13:41

Zespół europejskich naukowców przekształcił komórki trzustki w komórki beta, niszczone w przebiegu cukrzycy. To nadzieja dla tysięcy ludzi cierpiących na cukrzycę typu I, spowodowaną uszkodzeniami produkujących insulinę komórek w trzustce.

Eksperymenty prowadzone były na laboratoryjnych myszach. Patrick Collombat z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) Francji przyznaje, że zanim metoda trafi do zastosowań klinicznych, naukowcy muszą sprawdzić, m.in. czy mechanizm zaobserwowany w organizmach myszy działa również u ludzi. Gdyby to się potwierdziło, lekarze zyskaliby broń w walce z cukrzycą typu I.

W eksperymentach, komórki produkujące insulinę, powstawały z tzw. komórek alfa (również obecnych w trzustce i produkujących glukagon). Aby zamienić jedne w drugie, trzeba było uruchomić gen o nazwie Pax4. W testach na zwierzętach ten mechanizm zadziałał. Komórki zaczynały produkować insulinę, organizm wyczuwał spadek liczby komórek alfa i wytwarzał nowe. Te zaś były zamieniane przez gen Pax4 w nowe komórki beta.

Po zastosowaniu takiej terapii u zwierząt zarejestrowano aż ośmiokrotnie większą liczbę komórek beta niż na początku. Cukrzycę udało się wyleczyć.

Ahmed Mansouri z niemieckiego Instytutu Maksa Plancka twierdzi, że jest to dowód na istnienie w trzustce komórek, które pozwalają na jej regenerację. Ale praca nie jest jeszcze skończona. Zbyt duża liczba komórek beta nie jest korzystna. Jak mówi Mansouri, trzeba znaleźć strategię włączania i wyłączania Pax4.

Co dziesiąty przypadek cukrzycy – to cukrzyca typu I. W Polsce choruje na nią ok. 300 tys. najczęściej młodych osób.

Aby nie dopuścić do uszkodzeń narządów, pacjenci muszą przyjmować insulinę. Nie jest to rozwiązanie idealne. Stąd nieustające badania nad metodą regeneracji komórek trzustki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum