Sposób komunikacji z pacjentem wpływa na przebieg leczenia?

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2012 11:53

Aż 90 proc. starszych pacjentów, którzy nagle dowiedzieli się o chorobie zagrażającej ich życiu, reaguje rozchwianiem emocjonalnym lub pogorszeniem stosunku do własnej osoby - informują poznańscy naukowcy.

Jak inforumuje serwis Nauka w Polsce, sposób komunikacji ze starszymi pacjentami ma znaczący wpływ na to, jak reagują oni na wiadomość o chorobie.

- Pacjenci wymagają wsparcia psychologicznego oraz zmiany sposobu informowania o chorobie, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści płynących z leczenia chirurgicznego i życia wolnego od choroby - alarmują psychologowie i lekarze, którzy przebadali pacjentów po 65. roku życia, u których zdiagnozowano bezobjawowego tętniaka aorty brzusznej.

Natalia Osica, rzecznik Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, informuje, że badaniem objęto 25 chorych zakwalifikowanych do operacji tętniaka w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń w Poznaniu oraz 20 chorych, którzy przebyli podobną operację dwa lata temu. Projekt naukowy zrealizowali: prof. Teresa Rzepa - psycholog z poznańskiego wydziału SWPS i dr Michał Stanisic z Kliniki Chirurgii Naczyń Uniwersytetu Medycznego.

Celem badań była porównawcza ocena stosunku do własnej osoby, choroby i operacji. Naukowcy chcieli też opracować schemat komunikowania się ze starszym pacjentem, ułatwiający podjęcie racjonalnej decyzji o leczeniu operacyjnym.

Wyniki badania pokazują, że pacjenci, którzy nagle dowiadują się o chorobie zagrażającej życiu nie tylko reagują bardzo emocjonalnie, ale też przejawiają pesymistyczne nastawienie do perspektyw związanych z chorobą i jej leczeniem - wskazują badacze.

U 90 proc. pacjentów taka wiadomość prowadzi do rozchwiania emocjonalnego lub pogorszenia stosunku do własnej osoby. Z badań wynika także, że pacjenci mają trudności z racjonalnym odbiorem informacji o chorobie, a ich stan psychiczny jest zdominowany przez lęk przed bólem i śmiercią oraz przez uczucie zakłopotania, powiązane ze świadomością operowanego miejsca.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum