Społeczna izolacja sprzyja rozwojowi choroby nowotworowej?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 października 2009 15:28

Naukowcy uważają, że społeczna izolacja powoduje bardziej agresywny przebieg choroby nowotworowej. Do takich wniosków doszli eksperymentując na myszach.

Społeczna izolacja sprzyja rozwojowi choroby nowotworowej?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środowisko, w jakim żyje człowiek, może zmieniać biologię choroby, a w rezultacie mieć znaczący wpływ na stan zdrowia. Do takiego wniosku prowadzą badania naukowców z University of Chicago opublikowane w „Cancer Prevention Research”. Zostały one przeprowadzone na myszach. Uczeni uważają, że można je również odnieść do ludzi – podaje Rzeczpospolita.

Wcześniej udowodniono już, że wsparcie społeczne pozytywnie wpływa na leczenie kobiet z rakiem piersi. Stwierdzono też, że chorzy na nowotwory cierpiacy na depresje również maja gorsze rokowania.

Amerykanie prowadzili swoje badania na myszach genetycznie predysponowanych do rozwoju nowotworu gruczołu piersiowego. Eksperyment polegał na odizolowaniu małych myszy od ich matek. Naukowcy obserwowali, jak fakt ten odbije się na stanie zdrowia zestresowanych zwierząt.

W badaniu stwierdzono, że w organizmach młodych doszło do wzrostu aktywności genów, które odgrywają dużą rolę w procesie wzrostu guzów. Ich zdaniem proces ten był bezpośrednio związany ze wzrostem hormonów stresu, co z kolei było wywołane poczuciem samotności.

Odkrycia naukowców być może przyczynią się do blokowania rozwoju nowotworów.

– Powiększanie się naszej wiedzy na temat ludzkiego genomu może sprawić, że będziemy w stanie zidentyfikować i przeanalizować specyficzne zmiany w obrębie DNA, które zachodzą w tkankach narażonych na rozwój choroby – tłumaczy dr Suzanne Conzen . A to z kolei sprawi, że będziemy w stanie lepiej jej zapobiegać – dodaje.

Sceptycznie do prac Amerykanów odnosi się Oliver Childs z brytyjskiej Cancer Research.

– Eksperyment został przeprowadzony na myszach. W związku z czym nie jest ostatecznym dowodem na to, że stres wynikający ze społecznej izolacji wpływa na agresywność raka. Wiadomo, że odgrywa on na tym polu jakąś rolę. Nadal jednak nie wiemy do końca, jaką – mówi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum