Śpiew obniża ciśnienie?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2011 10:15

Odśpiewanie kilku pieśni religijnych przed operacją kolan obniżyło ciśnienie u pacjentki, której nie pomagały tradycyjne leki - informuje pismo "Arthritis Care & Research".

76-letnia pacjentka z Dominikany miała nadciśnienie i od 15 lat cierpiała z powodu choroby zwyrodnieniowej obu stawów kolanowych. Z powodu nadciśnienia podawano jej leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) oraz blokery kanałów wapniowych, zaś na ból kolan ‒ diklofenak.

Zwyrodnienie stawów było tak zaawansowane, że podjęto decyzję o wszczepieniu kobiecie sztucznych stawów kolanowych. Operację przeprowadzili amerykańscy chirurdzy, którzy w ramach programu Operation Walk Boston przyjechali leczyć na Dominikanę. 

Tuż przed operacją ciśnienie wzrosło z typowego dla pacjentki 160/90 mm Hg do niebezpiecznej wartości 240/120, co uniemożliwiało przeprowadzenie operacji. Kobieta spytała lekarzy, czy może zaśpiewać, (często śpiewała przed snem, by się wyciszyć).

Już po dwóch pieśniach ciśnienie spadło do 180/90, a po kolejnych 20 minutach śpiewu uzyskano dalszy spadek ciśnienia, utrzymujący się przez kilka godzin. 

Lekarze poinstruowali pacjentkę, aby śpiewała, co jakiś czas przez całą noc, co pozwoliło utrzymać ciśnienie w odpowiednich granicach. Rankiem udało się przeprowadzić operację, która przebiegła bez komplikacji. 

Lekarze od dawna wiedzą o uspokajającym wpływie muzyki i śpiewu. Aby jednak można było uznać śpiewanie lub słuchanie muzyki za alternatywne terapie w przypadku nadciśnienia, potrzebne są dalsze badania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum