×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Specjalistyczny szpital w elitarnym gronie laureatów konkursu na niekomercyjne badania kliniczne

Autor: oprac. KK • Źródło: Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu19 maja 2023 17:00

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu znalazł się w elitarnym gronie laureatów konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty badawcze – badania head to head organizowanym przez Agencję Badań Medycznych.

Specjalistyczny szpital w elitarnym gronie laureatów konkursu na niekomercyjne badania kliniczne
Badanie uzyskało finansowanie w kwocie 29 105 650,20 zł. Fot. Shutterstock
  • Projekt konkursowy pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Aleksandry Butrym uzyskał finansowanie w wysokości ponad 29 mln zł
  • Projekt ma na celu opracowanie nowych standardów leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej z zastosowaniem nowoczesnych technologii molekularnych
  • Szpital w Wałbrzychu, mimo że nie jest szpitalem akademickim, odnosi sukcesy w badaniach klinicznych i jest uznawany za prężnie rozwijający się ośrodek badawczy

Projekt z finansowaniem ponad 29 mln

Głównym celem projektów konkursowych było dostarczenie danych naukowych na temat najskuteczniejszych leków i procedur medycznych dostępnych dla pacjentów, a także opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki, rehabilitacji lub profilaktyki w ramach prowadzonych niekomercyjnych badan klinicznych. W konkursie udział wzięło łącznie 49 ośrodków naukowo-badawczych, uczelni medycznych i szpitali. Projekt złożony w konkursie został opracowany pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Aleksandry Butrym przez Zespół roboczy w składzie Mateusz Cichoń i Joanna Leszczak w ramach działalności tworzonego w szpitalu Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Badanie zatytułowane AVO-CLL: Wieloośrodkowe, randomizowane, otwarte badanie fazy 3, porównujące skuteczność i bezpieczeństwo akalabrutinibu w skojarzeniu z obinutuzumabem w porównaniu do wenetoklaksu w skojarzeniu z obinutuzumabem w leczeniu I linii nowo rozpoznanej przewlekłej białaczki limfocytowe uzyskało finansowanie w kwocie 29 105 650,20 zł.

- Jest to innowacyjny projekt mający na celu wypracowanie nowych standardów skutecznego i bezpiecznego leczenia chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową z zastosowaniem nowoczesnych technologii ukierunkowanych molekularnie. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się uzyskać to dofinansowanie, bo to niebagatelna kwota ponad 29 mln zł. Tym bardziej że nie jesteśmy dużym ośrodkiem – tłumaczy prof. Aleksandra Butrym.

Badanie to olbrzymia szansa i wyróżnienie dla szpitala

- Możliwość prowadzenia tego badania stanowi olbrzymią szansę i wyróżnienie dla szpitala, a także pokazuje, że jesteśmy w grupie prężnie rozwijających się ośrodków badawczych na mapie Polski. Pomimo tego, że Szpital w Wałbrzychu nie jest szpitalem akademickim to współpracuje z Polską Siecią Badań Klinicznych i odnosi sukcesy, którymi mogą pochwalić się tylko ośrodki na wysokim poziomie. Chcemy w dalszym ciągu rozwijać wałbrzyski szpital. Serdecznie gratuluję Pani prof. Aleksandrze Butrym oraz całemu zespołowi tego osiągnięcia – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Szpital cały czas stawia na rozwój hematologii i obecnie leczy wszystkie schorzenia hematologiczne biorąc udział w wielu różnorodnych programach lekowych. Leczeni są chorzy nie tylko z Wałbrzycha i okolic, ale z terenu całego kraju. Projekty tego typu to ogromna szansa nie tylko dla szpitala, ale również dla lekarzy i innego personelu medycznego zainteresowanego zdobyciem zarówno bezcennego doświadczenia zawodowego, jak i w pracy naukowej.

Choroby onkologiczne coraz częstsze

Choroby onkologiczne dotykają coraz większej części społeczeństwa i stały się niezwykle istotnym problemem zdrowotnym i społecznym. Zarząd Województwa Dolnośląskiego od samego początku aktywnie wspierał utworzenie Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych mając na celu stworzenie warunków do rozwoju komplementarnej i skutecznej opieki onkologicznej dla pacjentów całego regionu. Była to celna odpowiedź na szybko wzrastające zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne z tego zakresu. Dalszy plan rozwoju leczenia onkologicznego i hematoonkologicznego obejmujący m.in. budowę nowego pawilonu Oddziału Hematologicznego wałbrzyskiego szpitala zapewni niezbędne zaplecze dla stosowania wysoko specjalistycznych procedur medycznych w leczeniu chorób nowotworowych.

Odniesiony sukces jest nie tylko silnym impulsem do rozwoju badań klinicznych, ale przede wszystkim szansą i kamieniem milowym na polu zastosowania nowoczesnych technologii w onkologii. To także możliwość pełnego wykorzystania potencjału szpitala, na który składa się wysoko wykwalifikowana kadra naukowo-medyczna oraz specjalistyczny sprzęt i wyposażenie medyczne. 

- Działania te są niezwykle istotne z punktu widzenia osób dotkniętych chorobami nowotworowymi dając im niekiedy ostateczną szansę na podjęcie skutecznego leczenia. Dbamy o dobro naszych pacjentów i dążymy wszelkimi dostępnymi sposobami do zapewnienia im jak najlepszej opieki medycznej – mówi Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze