Specjaliści z WIM wyróżnieni przez amerykańskich ortopedów wojskowych

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2017 17:49

Lekarze ortopedzi z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zdobyli główną nagrodę w konkursie prac naukowych zaprezentowanych na Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych. Ich praca dotyczyła badań żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu ładunków wybuchowych w Afganistanie.

Specjaliści z WIM wyróżnieni przez amerykańskich ortopedów wojskowych
Polscy lekarze z WIM, to jedyni badacze spoza USA, którzy zostali wyróżnieni przez Konferencję Amerykańskich Ortopedów Wojskowych. Fot. PTWP

Lekarze: ppłk Marcin Wojtkowski oraz mjr Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii WIM współautorzy pracy zrealizowanej w ramach projektu AFGAN przekazali, że praca Polaków była jedną z ok. 40 ocenianych w dorocznym konkursie, a komisja naukowa przyznała jej najwyższe noty.

Pierwsi w historii USA
Dokonanie jest tym bardziej warte podkreślenia, iż polscy lekarze to jedyni badacze spoza USA, którzy zostali wyróżnieni przez Konferencję Amerykańskich Ortopedów Wojskowych.

Jak podkreślił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak - dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej i jednocześnie kierownik projektu AFGAN, mimo że historia Konferencji liczy już 58 lat, ortopedzi po raz pierwszy wyróżnili badania lekarzy niepochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

- Inicjując program AFGAN mieliśmy świadomość, że to unikatowy w skali światowej projekt badawczy. Nie można więc się dziwić, że ta tematyka zainteresowała organizatorów kongresu podczas którego była prezentowana - zaznaczył dyrektor Gielerak.

Ppłk Wojtkowski dodał, że program AFGAN to projekt, pod nazwą "Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działania w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym".

- Program realizowany jest od trzech lat. Do realizowanego w naszym instytucie "etapu medycznego" zgłosiło się aż 221 weteranów misji w Afganistanie, rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu różnych ładunków. Należy przyjąć, że statystycznie do badania zgłosił się co drugi żołnierz biorący udział w takim zdarzeniu w Afganistanie - mówił ppłk Wojtkowski.

Dodał: - Eksperci biorący udział w tym projekcie, którego liderem jest nasza placówka medyczna, zaplanowali i wykonali badania doświadczalne, poligonowe , symulacyjne, komputerowe. Nasz zespół prowadził badania od strony medycznej żołnierzy bezpośrednio uczestniczących w zdarzeniach wybuchowych.

Zaprezentowana na  konferencji praca nosiła tytuł: "Opis profilu zdrowotnego pacjenta weterana PKW Afganistan w oparciu o ocenę pourazowych uszkodzeń narządu ruchu".

Praca ta była podsumowaniem dotychczasowych badań, które mają przyczynić się do opracowania rozwiązań konstrukcji energochłonnych możliwych do praktycznego wykorzystania w poprawie ochrony biernej żołnierzy, analizy obrażeń doznanych w trakcie zdarzenia i ich wpływu na odlegle rokowania.

Z kolei mjr Ziółek dodał, że Konferencja dała Polsce możliwość zaprezentowania poziomu polskiej medycyny wojskowej.

- Nie mamy się czego wstydzić. Wręcz odwrotnie. Przysłuchując się dyskusjom dostrzegliśmy, że nasza ortopedia wojskowa jest na podobnym poziomie co w innych państwach - wyjaśnił mjr Ziółek.

Dorównać najlepszym
Prof. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, obecny na konferencji prasowej w WiM podkreślił z kolei, że celem MON jest stworzenie z klinicznych szpitali wojskowych ośrodków medycznych, które będą odgrywały wiodącą rolę w kraju. Wśród nich ma się wyróżniać Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Chcemy żeby ta placówka był referencyjną zarówno na poziomie Polski, jak i na arenie międzynarodowej. Raz ze względu na jakość prowadzonych tam badań, dwa - z uwagi na poziom leczenia - zaznaczył prof. Fałkowski.

Wiceminister obrony narodowej dodał, że osiągnięcie, które zostało nagrodzone przez Konferencję Amerykańskich Ortopedów Wojskowych pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.

- To rzeczywiście jest wielkie dokonanie. WIM to bardzo dobry szpital, który ma ogromny potencjał. Rzecz w tym, żeby ten potencjał rozwijać i pokazywać na arenie międzynarodowej. Dotychczasowe dokonania wpisują się w całą koncepcję MON, czyli rozbudowę w Polsce wojskowej bazy naukowo-badawczej - zaznaczył prof. Fałkowski.

W tym celu MON wdrożyło program "Kościuszko", który ma wspierać powrót do kraju polskich naukowców.

- Program ten, poprzez umożliwienie powrotu z emigracji polskiej kadry naukowej, podniesie prestiż wojskowych uczelni i instytutów badawczych oraz szpitali klinicznych, co w przyszłości przełoży się na rozwój technologiczny polskich Sił Zbrojnych. Będzie stymulować rozwój medycyny wojskowej w Polsce - mówił wiceminister obrony narodowej.

Zaznaczył też, że MON zależy, żeby WIM stał się wiodącą placówką na arenie międzynarodowej, jednak resort zdaje sobie sprawę, że "nic nie dzieje się od razu".

- To musi być długi horyzont czasowy, ale nagroda uzyskana od wojskowych lekarzy w USA pokazuje, że jest to kierunek, który już realizujemy - podsumował prof. Fałkowski.

Pomóc medycynie cywilnej
Dyrektor Gielerak dodał, że WIM, już dziś jest w kraju wiodącą placówką wojskowej służby zdrowia, mającą największy w Wojsku Polskim potencjał kliniczny i naukowo-dydaktyczny.

- Dodatkowo stworzyliśmy największe w Polsce Centrum Urazowe, które zapewnia opiekę medyczną na najwyższym poziomie ofiarom traumatycznych zdarzeń. M.in. tą drogą przekazujemy nasze doświadczenia wojskowe do cywilnej służby zdrowia - podsumował dyrektor WIM.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum